WARTA

Warta blisko stanu alarmowego, ale na razie się nie podnosi. Służby w gotowości. Jak wygląda sytuacja?

2024-02-27 13:02

Od kilku dni nie zmienia się poziom wody w Warcie, a to niepokojące informacje, ponieważ rzeka jest niebezpiecznie blisko stanu alarmowego. Jeśli w najbliższych dniach pojawi się słońce i nie będzie padać, jest spora szansa, że sytuacja zacznie się normować. W innym przypadku woda może zalać kolejne tereny.

Warta wylała. Miejskie tereny zabezpieczone workami z piaskiem

Już w ubiegłym tygodniu Warta wylała na działki położone przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie. To spowodowało, że do akcji natychmiast ruszyły odpowiednie służby, które zabezpieczyły teren workami z piaskiem. Zabezpieczony jest też obszar za AJP przy ulicy Teatralnej, a służby apelują by nie zbliżać się do rzeki m.in. w okolicach bulwarów, gdzie dolny tarasy są całkowicie zalane - podobnie jak ścieżka spacerowa i teren wałów po drugiej stronie, tj. po stronie Zawarcia.

Od początku lutego w mieście obowiązuje też stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Niestety, w ostatnich dniach poziom wody nie opada. Dobre wiadomości są jednak takie, że wody nie przybywa - zmiany wynoszą zaledwie kilka centymetrów w górę lub w dół.

Poziom wody w Warcie

We wtorek (27.02) rano poziom wody w Warcie na wysokości Gorzowa wynosił 450 centymetrów, a to oznacza, ze do stanu alarmowego brakuje zaledwie 20 centymetrów. Dla porównania: w poniedziałek (26.02) Warta była na wysokości 451 cm, czyli zaledwie 1 centymetr wyżej.

Póki co przekroczony jest stan ostrzegawczy, wynoszący 390 centymetrów. Podobnie sytuacja wygląda także w Santoku, Skwierzynie, Międzychodzie czy Świerkocinie - tam również Warta przekroczyła stan ostrzegawczy. Najgorzej jest w Kostrzynie nad Odrą, gdzie przekroczony został stan alarmowy. Natomiast w Bledzewie, powyżej stanu alarmowego jest również Obra.

Służby w gotowości do podjęcia działań

Jak informują urzędnicy: miejskie służby pozostają w pełnej gotowości na wypadek podniesienia się poziomu wody w Warcie. Dla strażaków cały czas dostępny jest magazyn przeciwpowodziowy, a stan wody jest na bieżąco monitorowany.

Sonda
Obawiasz się, że Warta wyleje?
Powódź pod Wyszkowem. Wojsko pomaga zagrożonym gospodarstwom