Gorzów: pociąg

i

Autor: Michał Beim/wikimedia.org "Impuls" w barwach lubuskich kolei regionalnych.

Transport publiczny

W Polregio bez zmian, dalej opóźnienia. Czy nowe pociągi poprawią sytuację?

2023-09-06 16:06

Plan naprawczy wprowadzony przez Polregio podobno poprawił sytuację, ale pasażerowie z północy województwa lubuskiego tego nie zauważają. Pociągi jak się spóźniały, tak się spóźniają. Sytuację być może poprawi zakup nowych szynobusów. Tanieją też bilety okresowe.

Marszałek chce kupić 3 nowe szynobusy. Czy to rozwiąże problemy z dojazdami do Gorzowa, do szkół i pracy?

Zaczął się nowy rok szkolny, a pociągi Polregio spóźniają się po staremu. W tej sprawie napisał do nas mieszkaniec Drezdenka, który narzeka, że od początku września pociągi na trasie Krzyż – Kostrzyn są wiecznie opóźnione i odwoływane. Powodem jest brak taboru. Urząd marszałkowski zapowiada zakup trzech nowych składów. Na dwa ogłoszony jest już przetarg.

Kiedy na lubuskich torach pojawią się nowe pociągi?

Pociągi powinny pojawić się w regionie do końca roku. Zakup trzeciego składu zależy od przyznania pieniędzy z Rządowego Funduszu Polski Ład. A pasażerowie będą mogli nim jeździć w najlepszym razie za 18 miesięcy. Nowe pociągi mają mieć napęd hybrydowy: spalinowo-elektryczny, 150 miejsc siedzących. Nowy szynobus kosztuje 35 mln zł.

O ile stanieją bilety okresowe na Polregio?

Pociągi Polregio jeżdżą jak chcą, ale przynajmniej bilety staniały. Jak informują pracownicy urzędu marszałkowskiego w wrześniu mieszkańcy Gorzowa i okolic, na co dzień dojeżdżający koleją zapłacą mniej za bilety okresowe. ​Obniżka wynosi 7,5 procent. W ten sposób przewoźnik chce osłodzić pasażerom to, że szynobusy często są odwoływane.

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych

Pytanie 1 z 12
Betonoza to...