Farma fotowoltaiczna powstała w województwie lubuskim

i

Autor: Paweł Wańczko/lubuskie.pl

W lubuskiem powstała farma fotowoltaiczna! Gdzie dokładnie i ile kosztowała?

2023-01-13 13:56

Świetne wiadomości dla województwa lubuskiego. W Górzycy w powiecie słubickim powstała farma fotowoltaiczna. Projekt został dofinansowany z unijnych środków. Ile kosztowała?

Farma znajduje się na rekultywowanym składowisku odpadów. Inwestycja kosztowała dokładnie 22 815 270,00 zł, zaś dofinansowanie ze środków wynosiło równo 8 977 310,05 zł.

Instalacja powstała tak naprawdę na dwóch obszarach. Dziękuję panu marszałkowi, bo z tej puli pieniędzy jako Górzyca „przemyciliśmy” trzy projekty, czyli ten, na którym się znajdujemy, poniżej jest inwestycja prywatna, ale jako gminie udało nam się też zrealizować wniosek i posadowiliśmy ogniwa fotowoltaiczne na obiektach użyteczności publicznej. Korzystamy z energii słonecznej od roku. Mamy sporo farm fotowoltaicznych – jest to zasługą tego, że jesteśmy gminą typowo rolniczą i terenów rolniczych jest u nas znacznie więcej niż gdzie indziej. A ze względu na to, że jest tu piąta, szósta klasa gleby, to rolnicy decydują się na tego rodzaju działania – wyjaśniał wójt gminy Górzyca Robert Stolarski.

Gratuluję beneficjentom, którzy zrealizowali ten projekt. To duże działanie, bo konkurs był cztery lata temu. Wpłynęło mnóstwo projektów, ten był największy spośród tych, które otrzymały dofinansowanie – prawie 9 mln złotych. Beneficjentów było chyba ponad dwustu, więc była spora rywalizacja. Te instalacje były różne – od kilkudziesięciu kilowatów po zespoły farm fotowoltaicznych. Tu dało się dotrzeć do szczęśliwego końca, co nie było łatwe. Starania, żeby to wszystko załatwić, trwały od 2012 roku. Pokazują, że trzeba mieć cierpliwość, determinację, wiedzę i fachowców, którymi można się wesprzeć w trudnych chwilach – powiedział o inwestycji Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Wnioskowane przedsięwzięcie dotyczy budowy instalacji 6 instalacji fotowoltaicznych o mocy 0,900 MW oraz 1 o mocy 792 kW, zlokalizowanych na działce nr 573/3 obręb 0001 Górzyca w Gminie Górzyca oraz 149/3 i 149/4 . Celem projektu długofalowym jest wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Cel szczegółowy: Zwiększony udział produkcji energii z OZE na terenie województwa lubuskiego Dodatkowe cele:

Zwiększony udział produkcji energii z OZE na terenie województwa lubuskiego Dodatkowe cele:

  • redukcja wydatków za energię;
  • zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych;
  • zmniejszenie wpływu Wnioskodawcy na efekt cieplarniany;
  • przeciwdziałanie zmianom klimatu i zwiększenie odporności lokalnych systemów na zagrożenia wynikające z tych zmian.
Sonda
Czy inwestowanie w farmę fotowoltaiczną było dobrym pomysłem?