Okulista

i

Autor: newarta/Pixabay/cc0 Długa praca przy komputerze wpływa na pogorszenie wzroku

W Lubuskiem będzie można sprawdzić swój zwrok zupełnie za darmo! Gdzie dokładnie?

2023-02-22 10:39

Wszystko dzięki akcji "Polscy Okuliści kontra Jaskra" Jest to bezpłatne badanie profilaktyczne w kierunku jaskry organizowane przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Gdzie będzie można zbadać swój wzrok w województwie lubuskim?

Jaskra to choroba, która stanowi w naszym kraju bardzo poważny problem. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 800 tysięcy Polaków, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok. Bardzo cieszy nas to, że akcja „Polscy Okuliści kontra Jaskra” od lat wzbudza tak duże zainteresowanie zarówno wśród realizatorów, jak i społeczeństwa – mówi prof. Bożena Romanowska Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Darmowe badania wzroku w Lubuskiem! Kiedy i gdzie?

W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć. Tymczasem tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania. Każdy powinien przynajmniej raz na dwa lata przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 12 miesięcy.

Liczby mówią same za siebie i są najlepszym dowodem na zasadność realizacji akcji. Tylko w ubiegłym, 2022 roku do akcji przyłączyło się 65 gabinetów z 36 miast i 15 województw. Placówki zaoferowały ponad 2060 miejsc dostępnych dla pacjentów. Mamy nadzieję, że w tym roku w inicjatywę zaangażuje się jeszcze więcej podmiotów. Do czego bardzo serdecznie zachęcamy! Na Państwa zgłoszenia czekamy do 3 marca – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Placówkę do akcji można zgłosić w formularzu umieszczonym na tej stronie.

Akcja bezpłatnych badań będzie prowadzona w dniach 12-18 marca 2023 r. Dokładne terminy wizyt są indywidualnie ustalane przez każdą placówkę. Osoba zainteresowana badaniami powinna bezpośrednio skontaktować się z daną poradnią.

Sonda
Czy badasz swój wzrok?