800 tys. zł wsparcia dla gorzowskiego pielęgniarstwa

i

Autor: Paweł Wańczko/Lubuskie.pl

Pielęgniarstwo w Lubuskiem rozwija się! Potężne wsparcie od Samorządu województwa!

2023-02-22 9:37

Od kilku lat Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie otrzyma dotację od Samorządu województwa. Jaka to będzie kwota i na co konkretnie zostanie przeznaczona?

Potężne wsparcie dla pielęgniarstwa w Gorzowie. Pomógł samorząd województwa

Samorząd województwa lubuskiego przekazał kolejne wsparcie dla kierunku pielęgniarskiego na Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Uczelnia otrzymała do dyspozycji 800 tys. złotych.

Dla kogo przewidziana jest dotacja?

Dotacja jest przeznaczona na wynagrodzenia m.in. dla pracowników akademickich i wyposażenie. Łącznie od 2020 r. do Akademii im. Jakuba z Paradyża trafiły już 3,4 mln złotych.

Współpracujemy w zakresie utworzenia, a teraz również prowadzenia kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Podpiszemy umowę na 800 tys. złotych – mówiła podczas konferencji 21 lutego 2023 r. Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. Dodała, że na uczelni widać już pierwsze efekty kształcenia: – Mamy wyniki i to bardzo dobre, mamy pierwszych absolwentów.

Lubuski samorząd nie zapomina też o studentach kierunków medycznych. – Utworzyliśmy specjalny fundusz stypendialny nie tylko dla studentów kierunku lekarskiego, ale również dla pielęgniarek. Do tej pory podpisaliśmy 122 umowy stypendialne na łączną kwotę 1 mln 317 tys. 600 złotych. Dzięki temu zatrzymujemy absolwentów w naszym regionie. Wszyscy wiemy, jaki duży jest deficyt w zawodach medycznych. Jest duże zainteresowanie, studenci podpisują umowy, w których zobowiązują się do pracy na terenie województwa lubuskiego – podkreśla marszałek. – Współpraca między akademią a szpitalem w Gorzowie jest dobra, ponieważ w szpitalu odbywają się praktyki i staże – dodała Elżbieta Anna Polak.

Dotacja dla Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim:

  • cel dotacji: wynagrodzenia dla pracowników akademickich i innych pracowników;
  • kwota dotacji: 800 000 zł
  • kwota przekazanych dotacji od 2020 r.: 3.400.000 zł, na utworzenie kierunku pielęgniarstwa oraz na wynagrodzenia dla pracowników.

Samorząd Województwa Lubuskiego od 2020 roku przekazuje dotacje celowe Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim na utworzenie kierunku pielęgniarstwa oraz na wynagrodzenia dla pracowników akademickich i innych pracowników. Łącznie na ten cel przekazano 3 400 000 zł.

Sonda
Czy to odpowiednia wysokość dotacji?