W lubuskich lasach susza, a to oznacza duże zagrożenie pożarowe

2022-07-21 15:42

Liczba pożarów lasów rośnie. W porównaniu do 2021 roku ich liczba niemal się podwoiła. Sprzyja temu pogoda i niestety nasza lekkomyślność. Strażacy apelują o rozwagę.

W lubuskich lasach jest bardzo sucho. Mamy najwyższe zagrożenie pożarowe. Strażacy apelują o szczególną ostrożność do osób, które biwakują i wypoczywają​ na łonie natury. Niemal w całym regionie lubuskim występuje duże zagrożenie pożarowe. I stale rośnie. Liczba pożarów w tym roku jest wyższa w porównaniu do 2021 niemal dwukrotnie. Wysokie temperatury, brak opadów powoduje, że ściółka leśna jest sucha i pożar może wywołać przysłowiowa iskra. Jak wynika ze statystyk, w 90 procentach przypadków za ogień w lesie odpowiada człowiek.

To najtrudniejszy okres, jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe w lasach. Okres wzmożonej palności. Świadomie korzystajmy z rekreacji na terenach leśnych. Stosujmy się do zaleceń, przede wszystkim nie używajmy otwartego ognia, czytajmy regulaminy, jeśli wchodzimy do lasu, korzystajmy z wyznaczonych szlaków - mówi Patryk Maruszak, komendant lubuskiej straży pożarnej.

Pożar lasu

i

Autor: OSP Kłodawa Pożar lasu

Pamiętajmy: w lesie i jego okolicach nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów.

QUIZ. Ich głosy i przeboje śpiewał każdy. Znasz nazwiska liderów tych legendarnych zespołów?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kurt Cobain zasłynął jako wokalista...