Tragiczny wypadek pod Oławą. Zderzyły się dwa auta, jedna osoba nie żyje

i

Autor: Yuliia Kovalchuk

Bezpieczeństwo

W Hiszpanii chcą zmniejszyć liczbę kolizji drogowych. Pomoże w tym czerwona linia na jezdniach

2024-02-16 17:50

Bezpieczeństwo na drogach wzięte pod lupę w Hiszpanii. Władze chcą zmniejszyć liczbę kolizji. Główna Dyrekcja Ruchu Drogowego rozpoczęła wdrażanie nowych sposobów przeciwdziałania wypadkom drogowym. Na popularnej wśród turystów trasie w Andaluzji, na południu kraju, wprowadzono ostrzeżenie dla kierowców przed manewrem wyprzedzania. O co dokładnie chodzi?

Bezpieczeństwo na drogach. Władze chcą to zmienić

Rządowa instytucja, we współpracy z władzami andaluzyjskiej gminy Coin, namalowała ciągłą czerwoną linię na środku jednego z odcinków drogi A-355, prowadzącej do kurortu Marbella.

Jak wyjaśniło kierownictwo DGT, znak na asfalcie pojawił się w miejscu, w którym widnieją już dwie ciągłe białe linie, oznaczające zakaz wyprzedzania innych pojazdów. Czerwony ślad - z uwagi na swój kolor - ma odstraszać przed podejmowaniem ryzykownych manewrów na trasie nazywanej "Drogą śmierci".

Władze DGT sprecyzowały, że w związku z dużą liczbą wypadków rozważane jest tam również, w niedalekiej przyszłości, umieszczenie radarów w celu pomiaru prędkości pojazdów.

Niebezpieczna sytuacja na przejeździe kolejowym w Świebodzinie. Auto utknęło między rogatkami

Czerwone linie na drodze ku przestrodze dla kierowców

Namalowanie ciągłych czerwonych linii jest planowane także na innych niebezpiecznych trasach w Hiszpanii. W ostatnich latach większość stolic hiszpańskich prowincji wprowadziła ograniczenie prędkości w centrum miasta do 30 km na godzinę. Rekordzistą jest Pontevedra na północnym zachodzie kraju, gdzie limit prędkości ustalono na 10 km/h.

Zaostrzanie przepisów ruchu drogowego nie przyczyniło w ciągu ostatniej dekady do zmniejszenia liczby ofiar wypadków. W 2023 roku zginęło łącznie 1145 użytkowników dróg, czyli o 13 więcej, niż w roku 2014.

Jak dowodzą statystyki hiszpańskiej Głównej Dyrekcji Ruchu Drogowego, w ubiegłym roku odnotowano szczególnie dużo ofiar śmiertelnych ofiar podczas manewru wyprzedzania – 225, czyli o 34 więcej w porównaniu z rokiem 2014.

Zobacz też: Wypadek koło Borowa. Małżeństwo w szpitalu, kobieta w ciężkim stanie

Sonda
Czy miałeś kiedyś wypadek drogowy?