Trzęsienie ziemi w Chinach

i

Autor: PAP/EPA/XINHUA / Zhang Hongxiang

KATAKLIZM

Chiny: Tragiczny bilans ofiar trzęsienia ziemi. Nie żyje co najmniej 111 osób, kilkaset jest rannych

2023-12-19 10:38

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w poniedziałek (18.12) wieczorem w prowincjach Gansu i Qinghai na północnym zachodzie Chin. W wyniku kataklizmu zginęło co najmniej 111 osób, a kilkaset zostało rannych - podały we wtorek tamtejsze media.

Potężne trzęsienie ziemi w Chinach

Trzęsienie ziemi odnotowano w poniedziałek o godz. 23.59 czasu miejscowego (godz. 16.59 w Polsce) w powiecie Jishishan w prowincji Gansu, niedaleko granicy z prowincją Qinghai. Silne wstrząsy były odczuwalne też na innych obszarach w obu regionach, m.in. w Lanzhou, stolicy prowincji Gansu, około 1450 kilometrów na południowy zachód od stolicy Pekinu.

Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych określiła siłę trzęsienia na 5,9.

Państwowy nadawca telewizyjny CCTV poinformował, że doszło do uszkodzeń linii wodociągowych i elektrycznych, a także infrastruktury transportowej i komunikacyjnej. Zawaliło się też kilka domów.

Ponad sto ofiar śmiertelnych i kilkaset rannych. Liczba może być większa

Oficjalna agencja informacyjna Xinhua podała, że w wyniku kataklizmu w prowincji Gansu zginęło 11 osób a w Qinghai 111. Dodatkowo ponad 200 osób zostało rannych, 96 w Gansu i 124 w Qinghai.

Jak podało CCTV, na miejsce katastrofy wysyłano namioty, składane łóżka i kołdry. Stacja telewizyjna zacytowała chińskiego przywódcę Xi Jinpinga, który wezwał do podjęcia wszechstronnych działań poszukiwawczo-ratowniczych w celu zminimalizowania liczby ofiar.

Chiński urząd sejsmologiczny ogłosił, że epicentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 10 kilometrów

Sonda
Umiesz udzielić pierwszej pomocy?
TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm niszczył WSZYSTKO na drodze