Wymień Odpady na Kulturalne Wypady

i

Autor: Inneko Gorzów / Facebook.com

ODPADY

Tony śmieci za bilety. W Gorzowie zebrano ponad 15 ton odpadów!

2023-04-26 11:49

Sukcesem zakończyła się kolejna już akcja "Wymień Odpady na Kulturalne Wypady". W tym roku udało się zebrać o ponad 5 ton śmieci więcej niż w roku ubiegłym. Mieszkańcy w zamian za butelki, makulaturę czy puszki otrzymali bilety na wydarzenia sportowe i kulturalne. Ile ich rozdano?

Dziewiąta edycja akcji "Wymień Odpady na Kulturalne Wypady"

Po raz kolejny gorzowianie nie zawiedli i tłumnie stawili się na Ryneczku Jerzego, gdzie w minioną sobotę (22.04) odbyła się kolejna już akcja "Wymień Odpady na Kulturalne Wypady" organizowana przez spółkę INNEKO.

Mieszkańcy przynosili elektrośmieci, plastikowe butelki i aluminiowe puszki oraz makulaturę. Za określoną liczbę takich odpadów można było otrzymać bilet na wybrane wydarzenie (np. mecz), wejściówkę do instytucji kultury i sportu (np. na basen, pole golfowe lub do muzeum), a były nawet vouchery do restauracji. W tym roku wydano 1861 biletów i voucherów.

Ale wymiana śmieci to tylko jeden aspekt całej akcji. Na placu odbyły się bowiem specjalne warsztaty edukacyjne na temat środowiska oraz szkolenie z pomocy przedmedycznej.

Pojawili się również przedstawiciele organizacji prozwierzęcej OTOZ Animals Gorzów, którym podczas całej akcji udało się zebrać około 2300 zł na sterylizację wolnożyjących kotów.

Ile odpadów zebrano podczas akcji?

Głównym celem akcji była oczywiście wymiana odpadów, a tym samym budowanie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców.

W tym roku mieszkańcy przynieśli aż 15 720 kilogramów śmieci, w tym:

* elektrosprzęty - 13560 kg* tworzywa sztuczne, w tym butelki - 250 kg* puszki aluminiowe - 150 kg* makulatura - 1760 kg

To więcej niż rok wcześniej, kiedy to do punktu przyniesiono około 10 350 kilogramów odpadów (7200 kg elektrośmieci, 500 kg plastikowych butelek, 2500 makulatury i 150 kg puszek aluminiowych).

Dbaj o środowisko. Recykling jest ważny!

Dzięki akcji spółka INNEKO chciała zwrócić uwagę mieszkańców na potrzebę dbania o środowisko, której jednym z elementów jest recykling. Prawidłowo posegregowane śmieci, wrzucone do odpowiednich kubłów, pozwalają na ich ponowne wykorzystanie, dzięki czemu do środowiska trafia mniej zanieczyszczeń.

Oprócz tego recykling ma też znaczenie ekonomiczne, ponieważ przetworzenie surowców wtórnych jest procesem tańszym niż ich pozyskiwanie.

Sonda
Czy segregujesz śmieci?
Mieszkańcy wyrzucają śmieci do... zabytku! Sensacyjne odkrycie na osiedlu w Szczecinie