Gorzów

i

Autor: Dawid9999 / www.commons.wikimedia.org

INWESTYCJE

Czyste powietrze w Gorzowie. Dzięki nowej kotłowni zmniejszy się emisja dwutlenku węgla

2023-04-24 15:13

W Gorzowie trwają prace związane z budową nowej kotłowni, która umożliwi całkowite odejście od węgla kamiennego podczas produkcji energii elektrycznej i ciepła. Dzięki temu gorzowianie będą oddychać czystszym powietrzem.

W Gorzowie powstanie kotłowania szczytowo-rezerwowa. Co to oznacza?

W sierpniu PGE Energia Ciepła w Gorzowie rozpoczęła budowę kotłowni, a teraz odbyło się uroczyste wmurowanie pod nią aktu erekcyjnego.

W ramach tej inwestycji na terenie istniejącej już elektrociepłowni powstanie budynek kotłowni, stacja przygotowania gazu oraz rurociągi czy instalacje elektryczne. Jak przyznają urzędnicy: podstawowym paliwem będzie tu wysokometanowy gaz systemowy.

Nowa kotłownia to mniejsza emisja dwutlenku węgla. Powietrze będzie czystsze!

Dzięki tej inwestycji PGE Energia Ciepła chce całkowicie odejść od węgla kamiennego, a jako źródło energii czy ciepła wykorzystywać gaz. To z kolei spowoduje, że emisja do atmosfery szkodliwego dwutlenku węgla oraz innych pyłów zostanie znacznie ograniczona.

To bardzo ważna inwestycja dla miasta. To będzie kocioł, który docelowo zastąpi ten ostatni węglowy. Dzięki temu już za chwilę ciepło i energia w mieście będą w 100% z gazu. Zmniejszymy emisję dwutlenku węgla i pyłów, będziemy oddychać czystym powietrzem. To bardzo ważne" przyznał Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

W praktyce dla mieszkańców oznacza to tyle, że powietrze, którym będą oddychać będzie czystsze.

Roboty już trwają. Kiedy nowa kotłownia będzie gotowa?

Pracami zajmuje się spółka Bipromet z Katowic. Cała inwestycja ma być gotowa do końca 2023 roku i wszystko wskazuje na to, że uda się dotrzymać tego terminu.

Budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej przebiega zgodnie z planem. Zakończone prace pozwolą na całkowite wyłączenie z eksploatacji kotła węglowego do końca 2023 roku. Inwestycja wpłynie na poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła naszej elektrociepłowni przy spełnieniu nawet najbardziej restrykcyjnych norm środowiskowych" powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Koszt zadania to ponad 40 milionów złotych.

Sonda
Czy dobrze CI się oddycha powietrzem w Gorzowie?