Kaloryfer

i

Autor: Etadly / www.pixabayc.om

ENERGIA

Za ciepło zapłacimy więcej! Ostre podwyżki cen energii w Gorzowie

2023-04-24 9:45

PGE Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim poinformowała, że od maja wprowadzona zostanie kolejna podwyżka taryf ciepła. Takie wiadomości dotarły już do gorzowskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. To oznacza, że za energię zapłacimy jeszcze więcej niż do tej pory! Ile?

Ceny energii wciąż idą w górę

Koszty zużycia energii rosną od 2020 roku. Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze: trwająca od ponad roku wojna na Ukrainie, która spowodowała globalny i wciąż pogłębiający się kryzys.

Po drugie, wzrost cen węgla i ogólna niestabilna sytuacja na rynkach surowców co dotyczyć zarówno węgla jak i gazu. Do tego dochodzi m.in. niewystarczająca infrastruktura związana z energią odnawialną w Polsce.

To wszystko generuje coraz wyższe ceny energii, które w swoim portfelu boleśnie odczuwają sami mieszkańcy. Co prawda, Sejm wprowadził uchwałę, która określa maksymalne ceny prądu, ale w porównaniu z tym co mieliśmy przed rokiem 2020 to koszty te są i tak bardzo wysokie. Zgodnie z nowymi zapisami maksymalna stawka za MWh dla gospodarstw domowych po przekroczeniu rocznych limitów zużycia wynosi 693 zł. 

Dla porównania: w roku 2019, tj. poprzedzającym wybuch wojny na Ukrainie, maksymalne ceny energii oscylowały w granicach 300 zł za MWh dla gospodarstw domowych. 

W Gorzowie za prąd zapłacimy więcej. Będzie kolejna podwyżka

Mimo wcześniejszych zapowiedzi dostawcy prądu, czyli PGE Elektrociepłowni Gorzów, o tym, że nie bedzie kolejnych podwyżek to teraz na taką podwyżkę trzeba się jednak szykować.

- Decyzja ta jest całkowicie odmienna od wcześniejszy zapowiedzi sprzedawcy energii cieplnej, który w poprzednich postanowieniach informował, że w połowie tego roku ceny taryf w porównaniu do grudnia 2022 zostaną obniżone - przyznał Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy z gorzowskiego magistratu.

Nowe ceny ciepła wchodzą w życie już od 1. maja. Taryfa dla ciepła pobranego oraz mocy zamówionej wzrośnie o ponad 16%, a dla opłat za usługi przesyłowe blisko 6%.

To oznacza, że w ciągu roku ceny za energię wzrosły o prawie... 200%! To bardzo zła wiadomość zwłaszcza, że już w tej chwili odbiorcy ciepła bardzo mocno odczuwają zmiany cen. W dużej mierze dotyczy to także przedsiębiorców, którzy niejednokrotnie nie są w stanie dłużej utrzymać swojego biznesu i są zmuszeni ogłosić upadłość lub po prostu zamknąć interes.

Sonda
Czy mocno odczuwasz podwyżki cen?
H. KOWALCZYK: PO NOWYM ROKU PODWYŻKI CEN ŻYWNOŚCI