Nadanie imienia szkole w Ulimiu

i

Autor: Ewa Iwańska

MIASTO

To jedyna taka szkoła w Polsce. Gorzowska placówka ma wyjątkową nazwę

2024-06-12 12:41

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ulimiu mają powody do dumy. W poniedziałek (10.06) odbyła się tam uroczystość nadania jej całkiem nowej nazwy. Od teraz szkoła nosi imię Niedźwiedzia Wojtka — wyjątkowego zwierzęcia, które u boku polskich żołnierzy brało udział w bitwie pod Monte Cassino.

To był historyczny dzień. "Czekaliśmy na niego 80 lat"

Za niespełna dwa lata szkoła podstawowa w Ulimiu świętować będzie 80-lecie swojego istnienia. Do tej pory placówka nie miała jednak nazwy i był po prostu "szkołą podstawową". Już wkrótce, bo od sierpnia, wszystko się zmieni.

Jeszcze na początku roku szkolnego 2023/2024 rozpoczęto przygotowania do nadania szkoły godnego imienia. Jedną z propozycji był... Niedźwiedź Wojtek. To nawiązanie do niedźwiedzia syryjskiego, który został adoptowany przez żołnierzy 22 kompanii zaopatrywania artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Niedźwiedź Wojtek otrzymał stopień kaprala i razem z żołnierzami brał udział w bitwie o Monte Cassino. Jego zadaniem było dostarczanie amunicji dla jednostek artylerii.

Niedźwiedź Wojtek zyskał sympatię nie tylko wojska, ale również... uczniów z Ulimia. To właśnie społeczność szkoły w głosowaniu zdecydowała, że placówka otrzyma imię Niedźwiedzia Wojtka.

Nadanie szkole imienia Niedźwedzia Wojtka pozwoli ukierunkować dalsze działania dydaktyczno-wychowawcze służące wszechstronnemu rozwojowi uczniów, nada jej indywidualny charakter i uczyni ją rozpoznawalną. Staniemy się pierwszą w Polsce szkołą noszącą imię Niedźwiedzia Wojtka - powiedziała Joanna Andrzejczak, dyrektor szkoły podstawowej w Ulimiu.

W uroczystościach związanych z nadaniem szkole imienia wzięło udział około 350 osób, wśród nich Aileen Orr, szkocka autorka książek o Niedźwiedziu Wojtku.

Zobacz też: Budka z rzemieślniczymi lodami otworzyła się w Gorzowie. Wiemy, gdzie się znajduje

Sonda
Podoba ci się nazwa szkoły w Ulimiu?
Niedźwiedzie napełniają brzuszki przed snem