Spadająca gwiazda

i

Autor: gun1215 / ww.pixabay.com

ASTRONOMIA

Ten widok zachwyci! Noc spadających gwiazd w lipcu. Gdzie w Gorzowie oglądać Akwarydy?

2023-07-27 8:48

Od połowy lipca na nocnym niebie aktywne są Południowe delta Akwarydy. To roje meteorów widoczne gołym okiem. Już wkrótce nastąpi ich kumulacja, co gwarantuje niesamowite widoki! Dowiedz się gdzie w Gorzowie będzie można zobaczyć spadające gwiazdy.

Noc spadających gwiazd lipiec 2023

Nocne rozbłyski na niebie można w tym roku oglądać praktycznie przez całe wakacje. To Akwarydy, które widoczne są w lipcu oraz Perseidy, które pojawią się w sierpniu.

Widok "spadających gwiazd" niezmiennie zachwyca wszystkich obserwatorów, dlatego nic dziwnego, że tysiące osób czeka, by zobaczyć je na własne oczy. Już wkrótce będzie ku temu wyjątkowa okazja. Deszcz meteorów rozpoczął się 12. lipca i potrwa aż do 19. sierpnia, ale jego kumulacja przypada na noc z 28 na 29. lipca. To właśnie wtedy odbędzie się maksimum roju Akwarydów, a to oznacza, że będzie ich najwięcej. Takiego widoku nie można przegapić!

Gdzie w Gorzowie oglądać spadające gwiazdy?

Mimo, że w najbliższy weekend (28/29.07) na niebie będzie najwięcej spadających gwiazd to nie z każdego miejsca uda się je zobaczyć. Szczególnie trudne będzie to w większych miastach, gdzie sztuczne, miejskie światło odbija się w chmurach i sprawia, że gwiazdy są praktycznie niewidoczne.

Jeśli więc liczysz na noc pełną zapierających dech w piersiach widoków to lepiej wyjedź za miasto, z dala od świateł, do miejsc, w których nie ma aż tylu zabudowań i dostrzeżenie Akwarydów jest dużo łatwiejsze. Idealnie byłoby wybrać się wtedy w góry, gdzie to zjawisko astronomiczne będzie najlepiej widoczne.

Oprócz tego w Polsce jest kilka miejsc, w których nie ma tak mocnego zanieczyszczenia świetlnego i wszelkie astronomiczne zjawiska są dobrze widziane na nocnym niebie. Te miejsca to m.in. Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady" i Izerski Park Ciemnego Nieba.

Jeśli jednak nie masz możliwości na dalekie podróże to możesz spróbować znaleźć dobre miejsce do oglądania meteorów również w samym Gorzowie. Przede wszystkim warto poszukać miejscówek zlokalizowanych nieco wyżej - idealnie sprawdzą się pojedyncze wzniesienia i pagórki. Spadające gwiazdy mogą być też dobrze widoczne np. na polanach Rezerwatu Przyrody Gorzowskie Murawy czy na terenach byłego poligonu. Można spróbować oglądać Akwarydy również na punktach widokowych, np. w Parku Zacisze, ale tutaj istnieje ryzyko, że światła miasta uniemożliwią dobry widok. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze miejsce nie sprawdzi się jeśli niebo zostanie przysłonięte przez chmury.

Jak oglądać spadające gwiazdy? Specjalistyczny sprzęt nie jest potrzebny

Akwarydy oraz Perseidy (których maksimum nastąpi z kolei 12. sierpnia) można zobaczyć gołym okiem bez użycia specjalnych sprzętów i urządzeń. Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego, zacienionego miejsca.

Warto pamiętać, że nie od razu może się udać zobaczyć gwiazdy. Wszystko dlatego, że ludzkie oko potrzebuje chwilę czasu, aby zaadaptować się do ciemności - proces ten powinien trwać nie dłużej niż pół godziny. Warto więc wygospodarować sobie ten dodatkowy czas.

Sonda
Lubisz oglądać gwiazdy?
Kosmos w Sopotni Wielkiej na wyciągnie ręki