Pieniądze

i

Autor: Getty Images/alfexe Pieniądze

upadłość

Te polskie firmy są najbardziej zadłużone. Mamy niechlubny ranking. TOP 10

2024-05-23 14:41

Firma MGBI przygotował listę najbardziej zadłużonych polskich firm. Nie uwierzycie, która korporacja jest na czele tego zestawienia! O szczegółach przeczytacie poniżej.

Lista MGBI przedstawiła 30 polskich firm wobec których trwa postępowanie restrukturyzacyjne. Ich dalsza przyszłość jest uzależniona od skuteczności postępowań.

Oto najbardziej zadłużone polskie firmy. Lista jest długa!

MGBI zaprezentowało listę trzydziestu najbardziej zadłużonych firm w Polsce. Pierwsze miejsce na tej liście zajmuje VB Leasing SA z zobowiązaniami wynoszącymi 8,113 miliarda złotych. Na drugim miejscu znajduje się spółka VB Leasing SA Automotive S.K.A., której długi sięgają 1,959 miliarda złotych. 

Te dwie, zjednoczone pod szyldem Getin Noble Banku, jako głównego akcjonariusza, spółki mają więc 10,072 miliarda złotych zadłużenia. To wielokrotnie więcej niż wartość wszystkich, skumulowanych zobowiązań pozostałych 28 przedsiębiorstw ujętych na naszej liście. Warto także podkreślić, że kolejka kandydatów do potencjalnej upadłości robi się niestety coraz dłuższa, bo liczba postępowań restrukturyzacyjnych znacznie wzrosła w ub. r. Możemy się więc spodziewać, że upadłości o dużej sumie zobowiązań będzie więcej. Wszystko zależy jednak od tego, jak się zakończą postępowania restrukturyzacyjne rozpoczęte w poprzednich latach – tłumaczy Michał Grzechowiak, analityk i szef produktu w MGBI cytowany przez biznes.newseria.pl.

Łączne zadłużenie pozostałych 28 firm z rankingu wynosi 3,637 miliarda złotych, co stanowi niemal trzykrotnie mniej niż zobowiązania dwóch pierwszych spółek na liście MGBI.

Urządzenia, które pobierają najwięcej prądu w 2024 r. Jak zaoszczędzić pieniądze?

Na trzecim miejscu listy znajduje się Neonet SA w Restrukturyzacji, z zobowiązaniami wynoszącymi 671,1 miliona złotych. Czwarte miejsce zajmuje Firma Budowlana Antczak z województwa dolnośląskiego, z długiem wynoszącym 267,7 miliona złotych. Na piątym miejscu jest Manufaktura Piwa Wódki i Wina SA Janusza Palikota, z zadłużeniem wynoszącym 244,9 miliona złotych. Najwięcej firm z najwyższymi zobowiązaniami znajduje się w województwach mazowieckim i dolnośląskim.

TOP 10 najbardziej zadłużonych firm w Polsce. Niechlubny ranking

Firma MGBI przedstawila listę trzydziestu najbardziej zadłużonych polskich firm. My skupiliśmy się na czołowej dziesiątce, która prezentuje się następująco. Obok nazwy będzie podana suma zobowiązań w milionach złotych.

  1. VB Leasing SA – 8 113,0 zł;
  2. VB Leasing SA Automotive S.K.A. - 1,959,5 zł
  3. Neonet SA w Restrukturyzacji – 671,7 z
  4. Firma Budowlana Antczak sp. z o.o. - 267,7 zł
  5. Manufaktura Piwa Wódki i Wina SA – 244,9 zł;
  6. Sunningwell International Polska sp. z o.o. - 200,7 zł
  7. Karkonoski System Wodocągów i Kanalizacji sp. z o.o. - 200,4 zł;
  8. Polmais Karbowski Duklas sp.j. - 150,1 zł;
  9. Agrochemia sp. z o.o. - 144,2 zł
  10. British Automotive Polska SA – 132,1 zł.
Nowoczesna siłownia z dnia na dzień ogłosiła upadłość. Użytkownicy stracili tysiące złotych
Sonda
Czy upadłość konsumencka to dobre rozwiązanie?