Fajerwerki

i

Autor: www.lubuska.policja.gov.pl

SYLWESTER

Sylwester coraz bliżej! Na co zwrócić uwagę kupując fajerwerki? Zadbaj o bezpieczeństwo w Sylwestra

2023-12-29 11:53

Zbliża się Nowy Rok, który wiele osób planuje przywitać hucznymi wystrzałami petard i fajerwerków. Nic dziwnego, że materiały pirotechniczne pojawiły się w sklepach i specjalnych stoiskach, do których tłumnie przybywają klienci. Jednak kupując fajerwerki trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo.

Puszczając fajerwerki zachowaj ostrożność

Fajerwerki to dla wielu osób obowiązkowy etap sylwestrowej zabawy. Wypuszczane w niebo o północy mają stanowić symbol hucznego przywitania nowego roku. Niewątpliwie zapewniają też niezwykłe widowisko!

Jednak materiały pirotechniczne, mimo, ze stanowią element zabawy, mogą być również bardzo niebezpieczne. Nieprawidłowe i nieodpowiedzialne obchodzenie się z nimi co roku prowadzi do wielu wielu tragedii, takich jak poparzenia, zranienia, uszkodzenia wzroku czy też... utrata palców!

Korzystając z fajerwerków trzeba wiec zachować maksymalną ostrożność - i to już na etapie kupna wymarzonych sztucznych ogni.

Kupujesz fajerwerki? Na to musisz uważać!

Przed Sylwestrem do punktów sprzedaży trafia ogromna ilość fajerwerków i petard. Niestety, niektóre z nich nie spełniają standardów i wymogów bezpieczeństwa, co sprawia, że mogą być one niebezpieczne dla użytkowników. Dlatego na etapie kupowania sztucznych ogni zwróć uwagę na to czy fajerwerki:

  1. Posiadają instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania.
  2. Mają określony numer katalogowy, nazwę producenta lub nazwę importera.
  3. Posiadają znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy.
  4. Mają podaną ilość masy pirotechnicznej

Ponadto policjanci radzą, aby kupować petardy i fajerwerki w sprawdzonych sklepach, a nie ustawionych tymczasowo ustawionych straganach. Co więcej, do amatorskich pokazów należy wybrać fajerwerki oznaczone jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.

Sonda
Kupujesz w tym roku fajerwerki?
Putin szykuje fajerwerki na rocznicę.