Susza w Polsce. W 91 gminach zaczyna brakować wody! Są już apele i zakazy

i

Autor: IMGW/Strefa Wody FB

Susza w Polsce. W 91 gminach zaczyna brakować wody! Są już apele i zakazy

2022-06-28 16:06

Susza w Polsce daje się we znaki wszystkim. Wysokie temperatury sprawiają, że w wodach kwitną sinice, a na polach słońce wysusza plony. W 91 gminach w Polsce zaapelowano o oszczędność wody. Władze regionów, które już teraz są mocno dotknięte suszą proszą o nie używanie wody w celach innych niż bytowe.

Susza zaczyna doskwierać mieszkańcom wielu regionów w Polsce. Władze niektórych gmin wystosowały apele o oszczędność wody, a gdzieniegdzie zakazy używania wody w celach innych niż bytowych. Co to oznacza? Tyle, że podlewanie ogródków, czy napełnianie basenów może być nie do przyjęcia! - W związku z falą upałów i znacznym wzrostem zużycia wody pobieranej z sieci wodociągowych, w celu uniknięcia przerw w dostawie wody zakład komunalny w Rytwianach wprowadza zakaz wykorzystywania wody pobieranej z sieci wodociągowych do innych celów niż socjalno-bytowe, tj. podlewania trawników, ogródków, upraw, napełniania basenów – czytamy na stronie gminy Rytwiany, na Podkarpaciu. Podobne zakazy i apele pojawiły się w 91 gminach w całej Polsce. W poniedziałek wieczorem IMGW opublikował prognozę dla rolników. Jak stwierdzili jej autorzy – jest za sucho!

Protest przeciw CPK w Warszawie

Susza w Polsce. W 91 gminach apele i zakazy

Na facebookowym profilu Świat Wody można zobaczyć mapę, na której zaznaczone są gminy, wprowadzające ograniczenia związane z suszą.

- Wystarczyły 3 dni upalnego weekendu i liczba gmin się podwoiła... w piątek miałem na liczniku 45, dziś jest ich już 91... - piszą autorzy profilu.

IMGW: Jest za sucho!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek wieczorem opublikował na Twitterze prognozę numeryczną dla rolników. Wniosek – jest za sucho! - […] zawartość wody w glebie na cztery dni poniżej 15 proc. - informuje IMGW.

Susza w Polsce. W 91 gminach apele i zakazy. Będzie tylko gorzej?

W czerwcu IMGW opublikował także prognozę pogody na najbliższe miesiące. W niej możemy przeczytać, że średnia miesięczna temperatura w lipcu, w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Za to suma opadów powinna mieścić się w normie.