Skandal w Rosji po zawodach zużlowych

i

Autor: canva pro / VK.com/Ice Gladiators

skandal

Skandal w Rosji. Żużlowcy z podium otrzymali w nagrodę... karabiny!

2024-02-06 13:14

Trwają żużlowe mistrzowskie Rosji na lodzie. Według wielu są jednak uznawane jako nieoficjalne zawody. Dlaczego o nich wspominamy? To, co stało się podczas ostatniego turnieju, przekracza ludzkie pojęcie. Jedno zdjęcie wywołało ogromną burzę w środowisku.

W ostatniej rundy w mistrzowskich Rosji, które są częścią cyklu walki o tytuł mistrza, zwycięzcy nagrodzili się… karabinami! Okazuje się, że to rodzaj tradycji, gdyż miejscowa fabryka karabinów od lat w ten sposób honoruje sportowców.

Od momentu agresji Rosji na Ukrainę, sportowcy z Rosji zostali wykluczeni przez FIM (Międzynarodową Federację Motocyklową) z udziału w międzynarodowych mistrzostwach świata i Europy. W związku z tym Bartosz Zmarzlik, podążając ku mistrzostwu świata, nie musi stawać do rywalizacji z Emilem Sajfutdinowem czy Artiomem Łagutą.

Jeśli chodzi o klasyczną odmianę żużla, poza dwójką wspomnianych Rosjan, nadal jest wiele żużlowców z innych krajów, którzy są w stanie stanąć na drodze Polakowi, więc zawody nie straciły znacząco na jakości. Jednakże, w ice-speedwayu sytuacja jest zupełnie inna. Rosjanie od długiego czasu dominowali w tej dyscyplinie, ustalając ton międzynarodowej rywalizacji. Wystarczy wspomnieć, że od 2010 roku nieprzerwanie okupowali całe podium indywidualnych mistrzostw świata!

Według wielu kibiców i obserwatorów, poziom rywalizacji zdecydowanie spadł od czasu, gdy Rosjanie zniknęli z międzynarodowej sceny. Nic więc dziwnego, że trwające od kilku tygodni zawody o tytuł mistrza Rosji - biorąc pod uwagę jedynie aspekt sportowy - są często postrzegane jako de facto mistrzostwa świata.

Zgodnie z informacjami ze strony speedweek.com, tuż przed zakończeniem rywalizacji na czele klasyfikacji generalnej znajduje się Nikita Bogdanow, który zgromadził 135 punktów w dziesięciu turniejach. O jeden punkt mniej, bo 134, zdobył Dinar Waljejew. Wydaje się, że to pomiędzy tymi dwoma zawodnikami rozstrzygnie się kwestia mistrzostwa.

Maciej Rybus i jego luksusowe życie w Rosji

Ostatnie dwa turnieje, które odbyły się w Wiatskich Poljanach, zostały wygrane przez Bogdanowa, jednakże nie to zdaje się być najbardziej istotne. Dużo kontrowersji wzbudziły nagrody, jakie otrzymali zawodnicy. Okazało się, że były to karabiny maszynowe.

Oczywiście, w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej spowodowanej przez Rosję, takie nagrody wywołują wiele kontrowersji i niesmak. Jednak osoby związane z tamtejszym ice speedwayem tłumaczą, że od lat najlepsi zawodnicy zawodów w Wiatskich Poljanach byli nagradzani w ten sposób, ponieważ w mieście działa fabryka karabinów.

Warszawa przejęła szkołę od Rosji. Tak wygląda w środku