Ten nowotwór jest tak rzadki, że lekarze są bezsilni. Pojawiło się światełko w tunelu

i

Autor: Getty Images Ten nowotwór jest tak rzadki, że lekarze są bezsilni. Pojawiło się "światełko w tunelu"

Rząd tworzy Krajową Sieć Onkologiczną

2023-01-03 13:19

Nowotwory to jedna z najczęstszych przyczyn zgonu Polaków. Dlatego też rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Poinformował o tym we wtorek na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sieć ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju, a poszczególne etapy leczenia będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin. Priorytetem jest zapewnienie każdemu dorosłemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, opieki onkologicznej opartej na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.

Powstaną specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego

W informacji w wykazie prac rządu informowano, że strukturę KSO będą tworzyły specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego (SOLO III poziomu, SOLO II poziomu, SOLO I poziomu) wraz z centrami kompetencji i ośrodkami satelitarnymi, jak również ośrodki kooperacyjne. Tylko podmioty lecznicze wchodzące w skład KSO będą uprawnione do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki onkologicznej, finansowanych ze środków publicznych.

Rząd przyjął też Narodową Strategię Onkologiczną i przeznaczył na to 5 miliardów złotych.

- Wczesne wykrywanie i wczesne leczenie to także mniejsze obciążenie służby zdrowia. Wiadomo, że w tym wszystkim, co robimy [...], najważniejszy jest człowiek, najważniejszy jest pacjent i jego rodzina. Chcemy, aby każdy pacjent onkologiczny był spokojny, że diagnoza na najwcześniejszym etapie oznacza jak najwyższe szanse wyleczenia z tej straszliwej choroby, a nie oznacza zakończenia życia. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej wdrażać kolejne etapy tego wielkiego programu Narodowa Strategia Onkologiczna i Krajowa Sieć Onkologiczna - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Bezwzględna liczba nowotworów złośliwych w kraju stale wzrasta, czego przyczyną jest zarówno starzenie się społeczeństwa, jak i wzrost narażenia na czynniki związane ze stylem życia.

Sonda
Czy w Twojej rodzinie ktoś zmagał się z nowotworem?