Ruszyły prace przy budowie internatu i poradni w Gorzowie [ZDJĘCIA]

2022-11-28 15:37

Równolegle w obu poszpitalnych budynkach przy ul. Warszawskiej wykonawca rozpoczął pierwszy etap prac związanych z budową internatu i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Teren inwestycji został zabezpieczony. Odbyła się też pierwsza rada budowy.

Ekipy budowlane prace rozbiórkowe prowadzą na wszystkich kondygnacjach budynków. Wyposażenie pozostałe w poszpitalnych pomieszczeniach zostało już zdemontowane, tak samo wszystkie wierzchnie warstwy posadzek. Trwa wyburzanie ścian działowych i skuwanie starych tynków. Ten etap powinien potrwać do końca stycznia. W pomieszczeniach piwnicznych, w obu budynkach, prace mogą potrwać dłużej, a to za sprawą większego zakresu prac rozbiórkowych.

Dalej będziemy wymieniać nadproża w istniejących otworach, a w nowopowstałych najpierw musimy wstawiać belki stalowe, wyburzać ściany nośne. Sukcesywnie, jak już pietra będą „wyczyszczone”, będziemy wchodzić z robotami instalacyjnymi, czyli z wentylacją, branżą sanitarną i elektryką – mówi Tomasz Mackiewicz, kierownik budowy, firma GOTECH.

W ramach inwestycji powstanie stołówka dla niemal 50 osób, z zapleczem kuchennym. W budynku będą dwie klatki schodowe i jedna dodatkowa, prowadząca wyłącznie na kondygnację pierwszego piętra. Będzie też recepcja. Główne wejście do internatu zostanie zlokalizowane od strony południowej. Prace budowlano-montażowe będą polegały m.in. na wymianie okien, rozbiórce części ścian działowych, wzmocnieniu stropów lub ich wymianie, montażu windy. Powstaną nowe schody zewnętrzne i wewnętrzne, zrealizowane zostaną prace wykończeniowe. Wymieniony zostanie dach, remontu doczeka się również elewacja. Kompleksowo wyposażone zostanie pomieszczenie kuchenne, łazienki i toalety. Powstaną m.in. nowe instalacje sanitarne, elektryczne, teletechniczne oraz monitoring – wyliczał Dariusz Mleczak, prezes spółki Gorzowskie Inwestycje Miejskie.

Inwestycja otrzymała dofinansowanie z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 28,9 mln złotych. – Bardzo się cieszę, że możemy realizować to zadanie w naszym mieście. Jesteśmy lokalną firmą i realizowanie wszelkiego rodzaju zadań na terenie miasta ma dla nas bardzo duże znaczenie. To, z jednej strony, kwestia dzieła budowlanego, a z drugiej duża odpowiedzialność i swego rodzaju presja, bo przecież budujemy dla naszego miasta – powiedział Mariusz Batura, prezes GOTECH Sp. z o.o.

Inwestycja otrzymała wstępną promesę z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 28.9 mln złotych.

Wykonawca, zgodnie z umową, ma 24 miesiące na wykonanie prac. Oznacza to, że oba budynki powinny być gotowe na koniec 2024 roku. Zatem dla uczniów byłyby dostępne od roku szkolnego 2025/2026.

Sonda
Jak oceniasz gorzowskie inwestycje?