RSV

i

Autor: Getty images

RSV w Gorzowie: zakażeń jest coraz więcej

2022-12-06 11:09

Apel do rodziców: nie wysyłajcie dzieci z infekcją do przedszkola, czy żłobka. Lekarze ze szpitala w Gorzowie obserwują lawinowy wzrost zachorowań spowodowanych wirusem RSV. Starsze dzieci przechodzą infekcje łagodnie, ale dla tych najmniejszych, zakażenie tym wirusem może być groźne dla życia.

Szczyt zachorowań spowodowanych wirusem RSV zwykle przypada na okres od jesieni do wiosny. Nic więc dziwnego, że właśnie teraz obserwujemy wzmożoną ilość przyjęć na oddziały pediatryczne w wielu szpitalach w Polsce. Z powodu infekcji górnych dróg oddechowych, w pobliskiej Zielonej Górze oddział pediatrii jest już wypełniony w 100%. Z tego powodu wstrzymano planowe przyjęcia. Niewiele lepiej jest w Gorzowie, chociaż tutaj są jeszcze wolne miejsca na pediatrii.

Do zakażenia najczęściej i najszybciej dochodzi w placówkach edukacyjnych, czyli przedszkolach, żłobkach, czy szkołach. Wirus przenoszony drogą kropelkową jest niegroźny dla starszych dzieci, ale u niemowląt - zwłaszcza u wcześniaków może szybko może doprowadzić do zapalenia oskrzelików i płuc.

- U niektórych naszych pacjentów, konieczne było zastosowanie wysoko przepływowej terapii tlenowej, a nawet pomocy respiratora. Apelujemy do rodziców, aby nie wysyłali dzieci z objawami infekcji do przedszkola czy żłobka. W tym okresie warto też bacznie się przyglądać kontaktom starszego rodzeństwa z niemowlakiem, a w razie pojawienia się kataru czy kaszlu odizolować dzieci od siebie - mówi lekarz Tomasz Szatkowski, pediatra, kierownik oddziału dziecięcego szpitala w Gorzowie.

U młodszych dzieci kaszel szybko przyjmuje formę duszącą. Zakażenie tego typu wirusem może prowadzić do wielu powikłań, np. zapalenie ucha środkowego, a w skrajnych przypadkach także do zapalenia mięśnia sercowego.

Sonda
Czy pijesz wodę z miodem?