Koszenie

i

Autor: distelAPPArath / www.pixabay.com

KOSZENIE

Rozpoczęło się koszenie traw. Jak zadbać o trawy w ogródku?

2023-04-18 10:26

W Gorzowie oficjalnie rozpoczęło się wiosenne koszenie traw. Od początku tygodnia na skwerach i przy placach można zobaczyć pracujące kosiarki. Ale po zimie zadbać trzeba nie tylko o miejską zieleń, ale także tą w prywatnych ogródkach. Podpowiadamy więc kiedy i jak wykonać pierwsze koszenie trawnika.

Na ulice Gorzowa wyjechały kosiarki. Koszenie trwa!

Ruszyły już koszenia traw związane z przygotowaniami do majówkowego weekendu. Na początek kosiarki pojawią się w tych miejscach, które najpilniej tego wymagają. Mowa m.in. o skwerze przy Łaźni, skwerze przy Szkole Podstawowej nr 17 czy przy skwerze Wydarzeń Gorzowskich 31 Sierpnia 1982 roku.

Prace będą prowadzone, w szczególności wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych oraz w sąsiedztwie ulic. Przygotowane do weekendu majowego zostaną skwery, otoczenie ciągów pieszo - rowerowych oraz placów zabaw - informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy z gorzowskiego magistratu.

Koszenia miejskich trawników rozpoczęły się w poniedziałek, 17. kwietnia.

Ty też zadbaj o zieleń. Kiedy wykonać pierwsze wiosenne koszenie?

Koszenie trawy nie jest sprawą tak banalną jak mogłoby się wydawać. Jeśli chcesz, aby Twój trawnik był gęsty, bujny i zielony musisz odpowiednio zaplanować działania związane z jego pielęgnacją.

Pierwsze pozimowe koszenie trawy powinno mieć miejsce na początku kwietnia, ale wszystko zależy od wegetacji trawnika i warunków atmosferycznych. Ważne, aby zrobić to wtedy, gdy temperatura w nocy nie spada już poniżej zera, w innym wypadku trawa nie poradzi sobie z przymrozkami.

Zanim przystąpisz do koszenia usuń z ziemi wszystkie gałęzie, kamienie i inne przedmioty, które mogą stanowić problem dla kosiarki. Samą trawę należy natomiast kosić dość nisko, ponieważ po zimie jej źdźbła zazwyczaj znajdują się w fatalnym stanie. Im niżej je skosisz, tym bujniejsza trawa wyrośnie. Pamiętaj jednak, że niskie koszenie zalecane jest wyłącznie w przypadku pierwszych wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak często kosić trawę?

Specjaliści zalecają, aby przystąpić do koszenia wtedy, gdy trawa ma około 8 centymetrów wysokości. Najlepiej robić to w pochmurne dni, ponieważ intensywnie słońce nie sprzyja nawodnieniu.

Należy pamiętać, aby nie kosić trawy zbyt nisko, ponieważ może się to wiązać z wysuszeniem gleby i pojawieniem się grzybów i mchu.

Po skoszeniu konieczne jest podlanie trawy, aby miała jak najlepsze warunki do wzrostu. Cały proces powinno się powtarzać mniej więcej raz w tygodniu.

Sonda
Lubisz prace na ogrodzie?
Jaką kupić kosiarkę, aby koszenie trawnika było łatwe?