Zaćmienie Słońca

i

Autor: Buddy_Nath / www.pixabay.com

ASTRONOMIA

Hybrydowe zaćmienie Słońca. Czy będzie widoczne w Polsce?

2023-04-18 9:24

Już w czwartek (20.04) na niebie będzie miało miejsce wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Chodzi o hybrydowe zaćmienie Słońca, nazwane Ningaloo. Czym ono jest i gdzie będzie można je zobaczyć?

Ninglaoo, czyli hybrydowe zaćmienie Słońca. Co to właściwie jest?

Hybrydowe zaćmienie Słońca to bardzo rzadkie zjawisko. Oznacza ono, że jednocześnie dojdzie do obrączkowego jak i całkowitego zaćmienia Słońca.

Przy zaćmieniu obrączkowym (pierścieniowym) środek Słońca jest zasłonięty przez Księżyc tworząc wokół pierścień światła, zwany także pierścieniem ognia. W przypadku zaćmienia całkowitego niebo staje się ciemne, bo Księżyc całkowicie zasłania tarczę słoneczną.

Hybrydowe zaćmienie jest czymś pomiędzy. W tym wypadku Księżyc znajduje się bowiem w takiej odległości od Ziemi, że w jednym jej punkcie widać całkowite, a w innym obrączkowe zaćmienie Słońca.

Taki widok zdarza się niezwykle rzadko! Kiedy do niego dojdzie?

Do hybrydowego zaćmienia Słońca dochodzi zaledwie kilka razy w ciagu całego stulecia. Tym razem będzie ono miało miejsce już w czwartek, czyli 20. kwietnia.

Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 3:34, ale punkt kulminacyjny nastąpi około godziny 6:16. Zjawisko przestanie być widoczne o godzinie 8:59.

W tym wieku hybrydowe zaćmienie Słońca zdarzy się siedem razy. Ostatnie miało miejsce 3. listopada 2013 roku, a następne będzie w listopadzie 2031 roku.

Zjawisko to nazwane zostało Ningaloo, co w języku Aborygenów oznacza po prostu "pelerynę".

Czy hybrydowe zaćmienie Słońca będzie widocznie z Polski? Sprawdź, gdzie można je zobaczyć

Niestety, czwartkowego hybrydowego zaćmienia Słońca nie będzie można zobaczyć z Polski. Będzie widoczne głównie w wąskim pasie biegnącym przez morza i oceany. Jedynie na niewielkim obszarze tej trasy znajduje się stały ląd.

Hybrydowe zaćmienie Słońca będzie więc widoczne wyłącznie z Półwyspu Exmouth w Australii Zachodniej, Timoru Wschodniego i Papui Zachodniej.

Sonda
Lubisz obserwować niebo?
Zaćmienie słońca 2022. Tłumy warszawiaków pod obserwatorium astronomicznym UW