Ninglaoo, czyli hybrydowe zaćmienie Słońca. Co to właściwie jest?
Hybrydowe zaćmienie Słońca to bardzo rzadkie zjawisko. Oznacza ono, że jednocześnie dojdzie do obrączkowego jak i całkowitego zaćmienia Słońca.
Przy zaćmieniu obrączkowym (pierścieniowym) środek Słońca jest zasłonięty przez Księżyc tworząc wokół pierścień światła, zwany także pierścieniem ognia. W przypadku zaćmienia całkowitego niebo staje się ciemne, bo Księżyc całkowicie zasłania tarczę słoneczną.
Hybrydowe zaćmienie jest czymś pomiędzy. W tym wypadku Księżyc znajduje się bowiem w takiej odległości od Ziemi, że w jednym jej punkcie widać całkowite, a w innym obrączkowe zaćmienie Słońca.
Polecany artykuł:
Taki widok zdarza się niezwykle rzadko! Kiedy do niego dojdzie?
Do hybrydowego zaćmienia Słońca dochodzi zaledwie kilka razy w ciagu całego stulecia. Tym razem będzie ono miało miejsce już w czwartek, czyli 20. kwietnia.
Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 3:34, ale punkt kulminacyjny nastąpi około godziny 6:16. Zjawisko przestanie być widoczne o godzinie 8:59.
W tym wieku hybrydowe zaćmienie Słońca zdarzy się siedem razy. Ostatnie miało miejsce 3. listopada 2013 roku, a następne będzie w listopadzie 2031 roku.
Zjawisko to nazwane zostało Ningaloo, co w języku Aborygenów oznacza po prostu "pelerynę".
Czy hybrydowe zaćmienie Słońca będzie widocznie z Polski? Sprawdź, gdzie można je zobaczyć
Niestety, czwartkowego hybrydowego zaćmienia Słońca nie będzie można zobaczyć z Polski. Będzie widoczne głównie w wąskim pasie biegnącym przez morza i oceany. Jedynie na niewielkim obszarze tej trasy znajduje się stały ląd.
Hybrydowe zaćmienie Słońca będzie więc widoczne wyłącznie z Półwyspu Exmouth w Australii Zachodniej, Timoru Wschodniego i Papui Zachodniej.