lubuskie konserwacje 2023

i

Autor: kb Lubuskie Konserwacje 2023

Zabytki Lubuskie

Rozdali nagrody za ochronę zabytków, choć część instytucji... sama przeszła do historii

2023-04-18 13:49

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków docenił prace instytucji chroniących dziedzictwo w regionie. Wyróżnione zostały inwestycje przeprowadzone w Rakowie, Sulechowie, Bojadłach, Otyniu i Gliśnie.

Zasłużenie, bo współpraca z konserwatorami nie jest łatwa, jak podkreśla dr Barbara Bielinis-Kopeć, Wojewódzka Konserwator Zabytków:

Konserwator stawia zawsze jakieś ograniczenia. Przykładowo narzuca wymóg przeprowadzenia badań konserwatorskich, czyli nie dobieramy w sposób swobodny kolorystyki, tylko kierujemy się informacją, jaka kolorystyka, czy jaki tam wystrój był wcześniej. Czy to na elewacji, czy we wnętrzu.

Jedyną instytucją z północy województwa, która na wyróżnienie zasłużyła jest Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego w Lubniewicach. Przynajmniej taka nazwa widniała na pamiątkowym dyplomie. Problem w tym, że instytucja nie istnieje od...32 lat.

Za remont elewacji pałacu w Gliśnie w 2022 roku odpowiadał Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, który na prace wydał blisko 1 mln 500 tys. złotych.

dyplom remont glisno

i

Autor: kb

Jak dobrze pamiętasz lata 70.? QUIZ dla miłośników klimatu tamtych czasów

Pytanie 1 z 10
Jaki gatunek muzyczny zyskał ogromną popularność w latach 70.?