Siergiej Szojgu (pierwszy z lewej)

i

Autor: Wikipedia, Wikimedia

WOJNA W UKRAINIE

Rosja już wie, że nie pokona Ukrainy? Ważne słowa ministra obrony

2023-09-14 13:09

Przedstawiciele rosyjskich władz coraz wyraźniej wyrażają wątpliwości co do wyniku inwazji na Ukrainę, co było widoczne w ostatniej reakcji ministra obrony Siergieja Szojgu. Minister ten, na pytanie dotyczące możliwości zwycięstwa wojny, tylko bezradnie rozłożył ręce, co zostało przekazane przez rosyjski niezależny kanał na Telegramie o nazwie "Możem Objasnit'".

Od momentu rozpoczęcia agresji na Ukrainę w lutym i marcu 2022 roku, retoryka Szojgu uległa znacznej zmianie. W ciągu kilku tygodni po inwazji minister zapewniał, że udało się zrealizować główne cele pierwszego etapu specjalnej operacji wojskowej (co jest propagandowym określeniem wojny z Ukrainą), znacząco osłabiając potencjał ofensywny ukraińskiej armii i uzyskując kontrolę nad przestrzenią powietrzną, a także praktycznie likwidując przeciwników w powietrzu.

Jednak w środę, 13 września, zrezygnowany Szojgu wydawał się tylko bezradnie rozkładać ręce, twierdząc, że rosyjskie wojska "bronią swoich pozycji", ale muszą odnieść zwycięstwo, ponieważ "nie mają innego wyjścia", zauważono to na kanale "Możem Objasnit'".

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Francja, Niemcy czy Rosja? Są zbyt potężni, aby zdobyć 10/10!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego - który kraj ma największą powierzchnię?

Ostatnim istotnym sukcesem militarystycznym Rosji w trakcie wojny z Ukrainą było zajęcie Siewierodoniecka i Lisiczańska latem 2022 roku. Później jednak Rosja poniosła porażki w obwodach charkowskim i chersońskim, gdzie ukraińska armia przeprowadziła skuteczne kontrofensywy. W maju 2023 roku najeźdźcy zdobyli Bachmut w Donbasie, ale z dużymi stratami osobowymi i przy jednoczesnym uznaniu, nawet w Rosji, że samo miasto nie miało strategicznego znaczenia, co podkreślili opozycyjni dziennikarze.

"Rosja ma ogromne straty w sprzęcie pancernym" Marcin Piotrowski PISM o bolesnych stratach Rosji [Portal Obronny]