żarówka

i

Autor: pixabay Zdjęcie poglądowe

Miasto

Remont elektrowni wodnej w Gubinie przebiega zgodnie z planem

2023-11-12 10:16

Wiosną przyszłego roku jest planowane zakończenie modernizacji prawie 120–letniej Elektrowni Wodnej Gubin (Lubuskie) na Nysie Łużyckiej. Obejmuje ona m.in. wymianę trzech turbin. Prace przebiegają zgodnie z planem – poinformował Konrad Mróz z Biura Prasowego Grupy PGE.

- Prace modernizacyjne są mocno zaawansowane i potrwają do końca marca 2024 r. Po ich zakończeniu Elektrownia Wodna Gubin będzie mogła bezawaryjnie pracować przez kolejne przynajmniej 40 lat – przekazał cytowany w komunikacie prezes zarządu PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski.

Elektrownia Wodna Gubin o mocy 1,1 MW to jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce

PGE Energia Odnawialna, do której należy przepływowa elektrownia wodna w Gubinie, wymienia w niej wszystkie trzy hydrozespoły wraz z zapleczem technologicznym. Najstarsza z trzech wymienianych turbin zostanie jako zabytek wyeksponowana przed budynkiem elektrowni.

Elektrownia Wodna Gubin o mocy 1,1 MW to jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce. Została wybudowana w 1905 r. na stopniu wodnym piętrzącym wody Nysy Łużyckiej płynącej między polskim Gubinem i niemieckim Guben.

Ostatni raz gubińska elektrownia była modernizowana w połowie lat 70. minionego wieku. Obecnie na obiekcie prowadzone są roboty budowlane związane z adaptacją istniejących komór turbin. Równolegle produkowane są korpusy nowych turbin, przekładni oraz łopat aparatu kierowniczego i wirnika. Następnie rozpoczną się dostawy generatorów wraz z urządzeniami w zakresie elektryki i automatyki.

Grupa PGE zarządza obecnie 29 przepływowymi elektrowniami wodnymi o łącznej mocy przekraczającej 95 MW.

Projekt pn. „Modernizacja wyposażenia technologicznego EW Gubin” korzysta z dofinansowania o łącznej wartości blisko 8 mln zł z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 (85 proc.) oraz środków budżetu państwa (15 proc.). Inwestycja wpisuje się w działania na rzecz złagodzenia zmian klimatycznych – zaznaczono w komunikacie.