Powódź

i

Autor: Canva Pro

POGODA

Rekordowe opady deszczu i powodzie na Florydzie. Miliony ludzi zagrożonych. To zdarza się raz na 1000 lat

2024-06-13 8:33

Gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił w środę (12.06) stan wyjątkowy w południowej części stanu. Ostrzeżenia przed obfitymi opadami deszczu i zagrażającymi życiu powodziami objęły osiem mln ludzi.

Takie opady zdarzają się raz na tysiąc lat

Rekordowe 20 cm deszczu spadło na zachodnim wybrzeżu Florydy minionej nocy w ciągu zaledwie trzech godzin. Według meteorologów w Sarasocie tak silnych opadów można się spodziewać raz na 500 do 1000 lat. W rejonie Zatoki Tampa normalnie w czerwcu notuje się ok. 8,4 cm deszczu. W niektórych częściach stanu pod koniec tygodnia może spaść do 50 cm deszczu.

Odwołane samoloty i zablokowane ulice

Ostrzeżenia przed powodzią obowiązują blisko osiem mln ludzi w części czterech hrabstw w południowej Florydzie. Służba Meteorologiczna w Miami zaapelowała do mieszkańców, aby pozostali w domach, z dala od dróg i niebezpiecznych wód.

Obfite opady komplikują ruch lotniczy w regionie. Na lotnisku międzynarodowym w Miami zgodnie z informacją strony internetowej monitorowania lotów FlightAware, liczba odwołań wyniosła łącznie 326.

Służba Meteorologiczna, która wcześniej w ciągu dnia ostrzegała przed „zagrożeniem życia z powodu powodzi”, zakomunikowała w środę wieczorem, że „wiele obszarów jest zalanych wodą, z zablokowanymi samochodami, a nadchodzi więcej opadów”. Wezwała do unikania dróg.

Patrol drogowy zamknął część autostrady międzystanowej I-95 na południu hrabstwa Broward. Pierwsi ratownicy w Hollywood, niedaleko Fort Lauderdale, ruszyli na pomoc uwięzionym kierowcom w środę po południu.

Otrzymujemy telefony od niektórych osób, które utknęły w pojazdach na zalanych drogach” - cytuje rzeczniczkę miasta Joann Hussey stacji NBC South Florida.

W kilku regionach ogłoszono stan wyjątkowy

Gubernator DeSantis ogłosił stan wyjątkowy w hrabstwach Broward, Collier, Lee, Miami-Dade i Sarasota. Stwierdził, że obfite deszcze i powodzie wpłynęły na "zdolność operacyjną krytycznej infrastruktury", w tym głównych autostrad, dróg, szkół i lotnisk.

Nie prowadźcie pojazdów, chyba że jest to absolutnie konieczne i szukajcie wyższych terenów” – apelował Departament Zarządzania Sytuacjami kryzysowymi w hrabstwie Miami-Dade.

Ostrzegł, że jeśli zalane pojazdy utkną, osoby w środku powinny je natychmiast opuścić, aby uniknąć porwania przez wodę.

Zobacz też: Zmiany klimatu dają się we znaki. Floryda pod wodą, pożary w Wietnamie

Flagi państw Europy. Szybki quiz dla fanów geografii

Pytanie 1 z 10
Którego państwa jest to flaga?
flaga
To najbardziej dotknięte powodzią miejsce w Bielsku