Wieloryby

i

Autor: fot. Canva/ IainStych

WIELORYBY

Wieloryby coraz bliżej plaż. Majestatyczne ssaki coraz częściej widziane w Portugalii

2024-06-12 8:18

Atlantyckie wieloryby coraz częściej pojawiają w pobliżu popularnych wśród turystów plaż Portugalii, m.in. podlizbońskiej Meco, informują biolodzy, cytowani przez lokalne media.

Grupa wielorybów u wybrzeży Lizbony

Jak ustaliło Radio Observador, na przełomie maja i czerwca u brzegów zachodniego wybrzeża Portugalii pojawiła się grupa co najmniej sześciu okazów płetwala zwyczajnego, wśród których był młody osobnik.

Wizytę tych dochodzących do 27 m długości ssaków potwierdził też dziennik "Publico", odnotowując, że grupa tego drugiego największego zwierzęcia świata przez kilka dni pływała w pobliżu plaż lizbońskiej aglomeracji.

Coraz wielorybów podpływa do plaż. Jest tu coraz więcej pokarmu

Biolodzy zaznaczyli, że od 2019 r. znacząco wzrosła liczba dużych ssaków morskich w pobliżu brzegów Portugalii kontynentalnej. Szczególny pod tym względem był 2023 r., który obfitował w najwięcej zgłoszeń dotyczących pojawienia się płetwali w sąsiedztwie plaż.

Eksperci przypomnieli, że dotychczas obecność tych zwierząt na portugalskich wodach była powszechna jedynie w rejonie położonego na Atlantyku archipelagu Azorów.

Według lizbońskiego biologa Sidonia Paesa wraz z sukcesywnie podnoszącą się temperaturą wody u brzegów Portugalii rośnie obecność zooplanktonu, pożywienia płetwali oraz innych gatunków waleni.

Stąd coraz więcej tych zwierząt w sąsiedztwie wybrzeża. Hipoteza ta musi jeszcze zostać potwierdzona w trakcie badań naukowych” - dodał Paes.

Z kolei zdaniem biologa Bernardo Queiroza w sąsiedztwie portugalskiego wybrzeża kontynentalnego przybyło poza waleniami także okazów rekinów oraz delfinów.

Dodał, że nasilenie wizyt tych zwierząt wynika prawdopodobnie z ocieplania się Atlantyku u portugalskiego wybrzeża, a także z poprawiającej się czystości tamtejszych wód.

Sonda
Widziałeś/aś kiedyś wieloryba na żywo?
Delfiny w Bałtyku