Wieża Eiffla

i

Autor: Canva Pro

QUIZ

Quiz: Najsłynniejsze budowle na świecie. Wiesz gdzie się znajdują? Rozpoznaj po znanej budowli co to za miasto

2024-04-27 15:22

Niezależnie od tego, czy jesteś typem podróżnika czy też nie, są takie obiekty, które kojarzą wszyscy. Ważne budowle można podziwiać w atlasach, książkach i na licznych zdjęciach, które dzięki internetowi dostępne są dla wszystkich. A Ty, jak dobrze znasz najsłynniejsze obiekty na świecie? Wykonaj quiz i sprawdź, czy potrafisz odpowiedzieć w jakim mieście się znajdują.

Zabytkowe budowle świata

Na przestrzeni wieków ludzkość dorobiła się wielu zachwycających i budzących podziw budowli. Niektóre z nich zyskały miano zabytków, inne stały się nieodłącznym symbolem danego miasta. Któż z nas nie kojarzy bowiem Wieży Eiffla czy Piramidy Cheopsa?

Niektóre budowle owiane są tajemnicą, bo proces ich powstawania w starożytności wciąż budzi wiele pytań. Dotyczy to na przykład... piramid, których wybudowanie w dość krótkim czasie (w końcu pełniły one funkcję grobowców), bez użycia specjalistycznego sprzętu, stanowi niemałą zagadkę.

Obecnie, na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się ponad 1200 obiektów (w 168 państwach), z których dużą część zajmują także budowle - wśród nich np. Hagia Sophia, Taj Mahal czy Machu Picchu. To obiekty, które znajdują się pod szczególną ochroną z uwagi na ogromne znaczenie kulturowe - państwa często latami ubiegają się o to, by zlokalizowany na ich terytorium, obiekt, ważny i wyjątkowy, znalazł się w tym spisie.

A czy Ty potrafisz powiedzieć w jakim mieście znajdują się słynne budowle? Sprawdź się w quizie!

QUIZ: Najsłynniejsze budowle świata. Zgadniesz, gdzie się znajdują?

QUIZ: Najsłynniejsze budowle świata. Wiesz, gdzie się znajdują?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Wieża Eiffla?
Wieża Eiffla
Hotel Sobieski zmienia kolor! Budynek nie będzie zabytkiem, prace ruszyły