Plaża

i

Autor: Jean Beaufort / www.publicdomainpictures.net

ZDROWIE

Przygotuj się na lato! Jak zrzucić zbędne kilogramy, by zmieścić się w bikini?

2023-05-10 11:51

To już dosłownie ostatni moment, by przygotować swoje ciało na nadchodzące lato! Któż z nas nie chciałby zachwycać na plaży piękną, smukłą i umięśnioną sylwetką? Jednak, po zimie nie każdemu łatwo jest wrócić do formy. Co więc zrobić, by pozbyć się nadprogramowych kilogramów? Podpowiadamy.

Po pierwsze: ruch!

Nie da się ukryć, że to złoty środek w walce o smukłą sylwetkę, ale także o zdrowie. Aktywność fizyczna zalecana jest przez specjalistów na całym świecie. Regularne ćwiczenia, nawet o lekkim bądź umiarkowanym stopniu nasilenia, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, nowotworów i cukrzycy typu 2. Dodatkowo łagodzą objawy depresji i poprawiają samopoczucie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje zdrowym, dorosłym osobom od 150 do 300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Do tego warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Jeśli natomiast zależy Ci na szybkim spaleniu kalorii warto zdecydować się na nieco bardziej intensywny trening. Ile kalorii spalisz w ciągu godziny określonych ćwiczeń?

1. Trening interwałowy - ok. 1000 kcal

2. Szybki bieg - ok. 800 kcal

3. Jazda na rowerze w terenie - ok. 630 kcal

4. Pływanie - ok. 500 kcal

5. Jogging - ok. 470 kcal

Po drugie, dieta!

Na początek, co dla niektórych może być bardzo trudne, wyrzuć z diety słodycze. Zamiast tego do swojego codziennego jadłospisu wprowadź świeże warzywa i owoce. Pamiętaj, że to właśnie warzyw powinno być najwięcej na Twoim obiadowym talerzu.

Dobrze jest też zamienić makarony i białe pieczywo na produkty pełnoziarniste i niepszenne, jak np. kasze.

Niezwykle ważna jest także ilość zjadanych posiłków w ciągu dnia. Dietetycy zalecają, by było to pięć mniejszych dań (a nie jak przyjęto w polskich domach trzy, ale za to większe). Niezwykle ważne jest tu śniadanie, które ma dostarczyć energii na cały dzień! Pożywne śniadanie zmniejsza też uczucie głodu w ciągu dnia.

Jeśli natomiast zmagasz się ze sporą nadwagą lub też zależy Ci na rzuceniu większej ilości kilogramów i zastanawiasz się nas sięgnięciem po odpowiednią dietę to pamiętaj, że należy to robić z głową! Lepiej nie dobierać sobie samodzielnie restrykcyjnych diet, mając za doradcę jedynie Wujka Google. Aby odchudzanie było efektywne, i co najważniejsze: zdrowe, lepiej udać się do dietetyka, który po dokładnym wywiadzie dobierze odpowiedni jadłospis.

Po trzecie, pij dużo wody!

Zdrowy, dorosły człowiek powinien dziennie wypijać od 1,5 do 2 litrów wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek ciała. Odpowiednio nawilżony organizm wygląda zdrowo i czuje się zdrowy!

Woda wpływa korzystnie na skórę, zapewniając jej jędrność i gładkość, zapobiega zaparciom, poprawia pamięć i koncentrację oraz wpływa pozytywnie na metabolizm, co jest niezwykle istotne w walce ze zbędnymi kilogramami.

Oczywiście, w czasie intensywnego wysiłku lub upałów ilość wypijanej wody powinna być większa i oscylować w granicach 4 litrów dziennie.

Po czwarte, wysypiaj się!

Brzmi jak banał, ale rzeczywiście odpowiednia ilość snu wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na funkcjonowanie całego organizmu. Wypoczęty organizm pracuje wydajniej, z czym wiążą się także procesy metabolizmu.

Dorosły człowiek powinien spać od 7 do 9 godzin, w zależności od potrzeb organizmu. Jeśli zapewnisz swojemu ciału odpowiednią dawkę regeneracji jest duża szansa na to, że zmniejszysz "sadełko".

Po piąte, postaraj się zniwelować stres!

Oczywiście w dziejszych czasach jest to zadanie trudne do wykonania, ale nie niemożliwe. Warto spróbować zminimalizować sytuacje stresowe lub przynajmniej podejść do nich ze spokojem i rozwagą. Stres i nerwy i tak nie przyniosą nic dobrego. Wręcz przeicwnie, to własnie stres jest jednym z głównych czynników przez które zaczynamy... podjadać!

Stosując się do wyżej wymienionych zasad masz dużą szansę na to, że wbijesz się w ubiegłoroczny kostium!

Sonda
Uprawiasz sport?
5 błędów spowalniających odchudzanie