Szkarlatyna

i

Autor: Estreya at English Wikipedia / www.commons.wikimedia.org

CHOROBY

Groźna, zakaźna choroba znów atakuje. Coraz więcej zakażonych dzieci

2023-05-05 11:18

W wielu europejskich krajach ponownie pojawiła się poważna i mocno zakaźna choroba, atakująca głównie dzieci. Mowa o szkarlatynie, która niebezpiecznie zbliża się do granic Polski. Już w tej chwili liczba przypadków zachorowalności jest u nas większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jakie są objawy szkarlatyny? Jak ją leczyć?

Szkarlatyna w wielu europejskich krajach

Na początku intensywny wzrost zachorowań na szkarlatynę odnotowano m.in. we Francji, Holandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Teraz, coraz więcej przypadków przytrafia się tuż za zachodnią granicą Polski, czyli w Niemczech. Tam praktycznie już co drugie przedszkole wywiesza na drzwiach ostrzeżenia przed szkarlatyną, a rodzice coraz częściej trafiają z chorymi dziećmi do lekarza.

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Na razie przedszkola nie są masowo zamykane, ale zachorowań na szkarlatynę jest rzeczywiście coraz więcej. Tylko na początku roku, w styczniu i w lutym, odnotowano prawie 7 tysięcy przypadków. Dla porównania: w tym samym okresie 2022 roku takich przypadków było... niespełna 1000! I mimo, że najintensywniejszy okres zachorowań przypada na miesiące jesienno-zimowe, to nawet teraz, na wiosne, zdarzają się kolejne zachorowania.

Objawy szkarlatyny - na co zwrócić uwagę?

Szkarlatyna, zwana inaczej płonicą, to ciężka, bakteryjna choroba zakaźna przenosząca się drogą kropelkową, zarówno przez kontakt z osobą zakażoną jak i przez dotknięcie tych samych przedmiotów. Szkarlatyna dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, rzadko zdarzają się przypadki zachorowań u osób powyżej 15 roku życia.

To ciężka choroba, która atakuje gwałtownie. Temperatura ciała chorego dziecka jest wysoka i może sięgnąć nawet 40 stopni. Może temu towarzyszyć ból gardła, a także wymioty i nudności.

Na ciele malucha pojawia się wysypka, a usta są opuchnięte i krwistoczerwone. Charakterystycznym objawem są też zmiany na języku. W pierwszych dniach pojawia się na nim biały nalot, który następnie zmienia się w tak zwany "truskawkowy język" - brodawki językowe są opuchnięte i zaczerwienione.

Po około sześciu-siedmiu dniach, gdy wysypka ustępuje skóra na ciele dziecka zaczyna się łuszczyć. Dotyczy to głównie twarzy, stóp i dłoni.

Jak leczyć szkarlatynę?

W przypadku wystąpienia objawów szkarlatyny konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza pediatry. Wszystko dlatego, ze nieleczona bądź nieprawidłowo leczona choroba może nieść ze sobą poważne powikłania, w tym zapalenie mięśnia sercowego oraz posocznicę, czyli sepsę.

W leczeniu szkarlatyny niezbędne jest wprowadzenie terapii antybiotykowej, najczęściej penicyliną lub amoksycyliną. Terapia trwa dziesięć dni. W tym czasie, w przypadku wysokiej gorączki, dziecku można też podawać leki bazujące m.in. na ibuprofenie, które zarówno obniżą temperaturę ciała jak i zmniejszą towarzyszący chorobie ból.

W trakcie choroby i leczenia dziecko nie powinno być przyprowadzane do przedszkola lub szkoły. Zalecane są spacery na świeżym powietrzu, ale z uwzględnieniem odpowiedniego ubioru (odporność może bowiem być osłabiona) i w miarę możliwości z dala od skupisk innych dzieci.

Sonda
Czy Twoje dziecko często choruje?
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.15 Witamina E