Trawy

i

Autor: www.pxhere.com

Alergia

Alergia nie odpuszcza? Sprawdź, co pyli w maju

2023-05-04 11:02

Wiosna w pełni, ale niestety nie każdy może cieszyć się jej urokami. Alergicy szczególnie trudno znoszą wiosenne miesiące, kiedy to wszystko dookoła rozwija się i pyli. Sprawdziliśmy więc jakie rośliny i drzewa są szczególnie aktywne w maju - co teraz uczula?

Główne objawy alergii

Wyróżniamy kilka rodzajów alergii: pokarmową (najczęściej dotyczącą mleka krowiego, orzechów i owoców cytrusowych), alergię kontaktową (najczęściej na kosmetyki, barwniki, tworzywa sztuczne), alergię wziewną (wywołaną przez pyłki, kurz, sierść i pleśń), alergię iniekcyjną (wywołaną przez leki) oraz alergię na jad (głównie os, szerszeni, pszczół i trzmieli).

Objawy alergii różną się w zależności od jej rodzaju. Do najbardziej powszechnych uczuleń należy alergia wziewna (tuż obok alergii pokarmowej), która wywołuje szereg niekorzystnych objawów ze strony układu oddechowego, takich jak:

- katar i uczucie zapchanego nosa- częste kichanie- trudności z oddychaniem- zaczerwienione i łzawiące oczy- zapalenie spojówek- świąd i opuchlizna twarzy

Objawy te są długotrwałe i trudne do leczenia. Alergia wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, w tym m.in. astmy.

Co pyli w maju?

Główny okres pylenia przypada na maj, czerwiec i lipiec. To właśnie wtedy osoby uczulone najbardziej intensywnie odczują nieprzyjemne skutki budzenia się natury do życia. Każdego miesiąca inne rośliny i drzewa rozpoczynają pylenie. Co nas czeka w maju?

W maju, podobnie zresztą jak w kwietniu, najsilniej uczulają pyłki brzozy. Z nimi sprawa jest o tyle nieprzyjemna, że od samego momentu rozpoczęcia pylenia osiągają bardzo wysokie stężenie w powietrzu. Niestety, w tym wypadku nie pomoże nawet "ucieczka do miasta", bo jak wskazują też badania: brzozy znajdujące się w pobliżu ruchliwych ulic wydzielają jeszcze więcej alergenów niż te drzewa, które rosną z dala od miejskiego zgiełku.

Maj to też okres kiedy uaktywniają się... trawy. Ich pyłki to jeden z najsilniej uczulających alergenów. Na dodatek, z tym uczuleniem trzeba się bedzie pomęczyć nieco dłużej, bo okres aktwyności traw potrwa aż do lipca. W tym czasie alergicy powinni więc omijać tereny leśne, łąki czy pola zbóż.

Obok brzozy i traw w maju rozpocznie się też czas pylenia dębu, sosny oraz szczawiu. W tym ostatnim wypadku uczulenie zdarza się jednak bardzo rzadko. Nieco gorzej jest z sosną, ponieważ wysokie stężenie jej pyłków może powodować mechaniczne uszkodzenie nosa, które w zetknięciu z alergicznym nieżytem nosa spowodowanym pyłkami traw, może powodować poważne objawy i trudności z oddychaniem.

Jak złagodzić objawy alergii?

W przypadku mocnych objawów alergii konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Świetne efekty daje też odczulanie, jednak trwa ono dość długo, bo nawet kilka lat.

Oczywiście, najlepszym sposobem wyeliminowania objawów alergii jest usunięcie czynnika alergizującego, jednak nie zawsze jest to możliwe. Można zrezygnować z jedzenia orzechów, a zamiast kota kupić rybki, jednak nie uda nam się zmienić powietrza, którym oddychamy. A to przecież w nim znajdują się silnie uczulające pyłki. Co robić? W pierwszej kolejności, w miarę możliwości, ograniczyć wyjścia z domu. Po drugie, zainwestować w oczyszczacz powietrza i jonizator.

Warto wypróbować naturalne sposoby łagodzenia nieprzyjemnych objawów. Wśród nich pierwszym krokiem powinno być wzbogacenie swojej diety o produkty zawierające kwercetynę, która wykazuje właściwości przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Można ją znaleźć m.in. w czosnku, cebuli i ostrej papryce.

Sonda
Jesteś uczulony/a na pyłki?
Ukąszenia - alergia