przychodnia

i

Autor: Getty Images

Przychodnie w Gorzowie przeżywają prawdziwe oblężenie

2022-12-28 14:05

Gorzowianie mają problemy z dostaniem się do lekarza rodzinnego. Przychodnie są wręcz oblężone przez chorych na infekcje grypopodobne. Jeżeli nie zapiszemy się wcześnie rano na wizytę, są marne szanse, aby do lekarza dostać się tego samego dnia.

Zachorowania na infekcje wirusowe wróciły do nas ze zdwojoną siłą. Nikt już nie zasłania ust i nos, nikt nie nosi maseczek, więc wirusy mają otwartą drogę do naszych organizmów. Jak mówią lekarze, najczęściej wirusy przenoszone są w placówkach oświatowych i to właśnie dzieci przynoszą je do domów.

Pacjenci leczą się sami. Do czasu

- Dominują infekcje o charakterze wirusowym. Wysokie temperatury, dolegliwości bólowe, mięśniowe i stawowe. U niektórych pacjentów występują powikłania zapalne, wymagające terapii antybiotykami - mówi Janina Tumiłowicz z przychodni lekarzy rodzinnych na osiedlu Staszica w Gorzowie.

Okazuje się, że wielu pacjentów przychodzi do przychodni już z potwierdzoną grypą lub zakażeniem wirusem RSV. Pacjenci sami kupują testy w aptekach i często też sami się leczą. DO przychodni trafiają, gdy domowe sposoby już nie wystarczają.

Przez pierwsze dwie doby możemy mieć nadzieję, że jest to wirus i wystarczy leczenie objawowe. - Jednak gdy zwykłe lekarstwa nie pomagają, trzeba jednak udać się do lekarza, bo mogą być to już zakażenia bakteryjne, które wymagają włączenia do leczenia antybiotyku - tłumaczy Janina Tumiłowicz

Tłumy pacjentów po świętach

Przychodnia lekarzy rodzinnych na osiedlu Staszica zaczyna pracować od 8 rano, a już o 9 jest komplet zarejestrowanych pacjentów do wszystkich lekarzy. - Pacjentów z wysoką gorączką przyjmujemy jednak poza kolejnością. Innych umawiamy na bardziej odległy termin w gabinecie - dodaje Janina Tumiłowicz.

Infekcje wirusowe - gdzie szukać pomocy?

Wysoka gorączka, kater i kaszel - jeżeli utrzymuje się dłużej, nie leczmy się sami. Nie szukajmy też pomocy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, bo tam powinny trafiać osoby, u których zagrożone jest życie i zdrowie. Jeżeli nie możemy dostać się do swojego lekarza w ciągu dnia, wówczas po 18 możemy udać się do przychodni POZ przy gorzowskim szpitalu.

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle