grypa

i

Autor: Pexels.com

Lubuskie: Skok zachorowań na grypę. Epidemiolodzy mówią o szczycie zachorowań

2022-12-19 10:04

Jesteśmy w trakcie pierwszego z dwóch szczytów zachorowań na grypę. W województwie lubuskim w okresie od 8 do 15 grudnia 2022 roku mieliśmy łącznie 4163 przypadki zachorowań na grypę, a w całej Polsce zachorowało 187 tysięcy osób.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że na grypę narażone są najmłodsze dzieci. Tylko w pierwszym tygodniu grudnia liczba zachorowań lub podejrzeń zachorowań w grupie wiekowej 0-4 lata wyniosła 49 tysięcy. Tylko przez jeden tydzień w regionie lubuskim zachorowało blisko tysiąc dzieci w wieku do lat 4. Blisko 1400 zachorowań było też u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Oznacza to, że dzieci to właśnie dzieci najczęściej chorują obecnie na grypę, która oczywiście najszybciej rozprzestrzenia się w placówkach oświatowych, czyli żłobkach, przedszkolach i szkołach.

Niepokojące są też liczby z sąsiadującego województwa wielkopolskiego. Tam mamy prawie 10 razy więcej zachorowań, niż w naszym regionie, bo blisko 40 tysięcy. Świąteczne powroty do domu z uczelni, mogą więc podczas zbliżających się świąt spowodować ogromny wzrost zachorowań. Sporta ilość osób uczy się i pracuje właśnie w Poznaniu, lub okolicach.

Do szpitala w tym okresie z powodu zakażenia grypą w naszym regionie trafiło 13 osób. Jak uchronić się przed grypą? Przede wszystkim należy unikać dużych skupisk ludzkich (komunikacja publiczna), dezynfekować ręce, zakrywać usta i nos. Pomóc mogą nam tez coroczne szczepienia przeciwko grypie.

Sonda
Czy szczepisz swoje dziecko na grypę, inne choroby zakaźne?