Więzienie

i

Autor: Canva Pro

WIĘZIENIE

Wielka Brytania: Przestępcy nie trafią do więzień! Brakuje dla nich miejsc. Gwałciciele pozostaną na wolności?

2023-10-13 8:56

Jak wskazuje brytyjski dziennik "The Times", więzienia w Wielkiej Brytanii są tak przepełnione, że od przyszłego tygodnia niektórzy skazani, w tym za gwałty i włamania, nie będą w nich osadzani, a inni więźniowie mają zostać przedterminowo zwolnieni.

Przepełnione więzienia w Wielkiej Brytanii. Dla skazanych wkrótce zabraknie miejsc

Jak wskazują dane ministerstwa sprawiedliwości, na początku października 2023 w więzieniach w Anglii i Walii przebywało 88 016 osób, a to oznacza, że zostały miejsca tylko dla... 651 skazanych.

Tymczasem zgodnie z prognozami rządu, będzie jeszcze gorzej, bo już w listopadzie liczba skazanych ma wzrosnąć do 89 100, a w dalszej perspektywie do 94 400 wiosną 2025 r. i do ponad 106 tys. w 2027 r.

Sędziowie mają opóźniać wyroki i przedterminowo zwalniać przestępców

Jak informuje "The Times" brytyjscy sędziowie sądów koronnych otrzymali wytyczne, by opóźniać rozprawy, na których wydawane są wyroki. Jeden z sędziów przekazał dziennikowi, że zgodnie z tymi wytycznymi, "nakazano/usilnie zachęcano" ich, aby nie wysyłać do więzień tych oskarżonych, którzy oczekiwali na proces i wyrok na wolności po wpłaceniu za nich kaucji.

To niepokojące informacje oznaczające, że nawet osoby, które dopuściły się poważnych czynów, takich jak np. gwałty czy inne przestępstwa seksualne, nie trafią do więzienia. Nawet jeśli otrzymają wyrok to po wpłaceniu kaucji wciąż będą przebywać na wolności.

Ponadto w ramach tych wytycznych niektórzy więźniowie mają od przyszłego tygodnia być przedterminowo zwalniani, zaś cele w sądach magistrackich mają być wykorzystywane do przetrzymywania podejrzanych o najpoważniejsze przestępstwa, którzy są tymczasowo aresztowani.

Wielka Brytania planuje wynajmować miejsca w więzieniach w europejskich krajach

Jeszcze przed wyborami w 2019 roku rząd obiecywał stworzenie 20 tysięcy nowych miejsc w więzieniach. Ostatecznie powstało ich zaledwie 5,5 tysiąca, co w żaden sposób nie zaspokaja krajowych potrzeb. Plany budowy trzech nowych więzień w hrabstwach Lancashire, Leicestershire i Buckinghamshire zostały opóźnione z powodu problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Z kolei na początku października minister sprawiedliwości Alex Chalk poinformował, że rząd prowadzi rozmowy z kilkoma krajami europejskimi, m.in. z Estonią, na temat wynajęcia w nich miejsc w więzieniach.

Przypomnijmy, z podobną sytuacją zmagają się też Francuzi, u których już w lipcu tego roku więzienia były rekordowo przepełnione. Tylko w tamtym miesiącu więzienia obsadzone były w 120 procentach, a to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ po zamieszkasz wydano kolejne wyroki.

Syryjczycy zatrzymani na polsko-niemieckiej granicy

Sonda
Czy zauważasz problem zwiększonej przestępczości w Wielkiej Brytanii?
Chcę iść do więzienia, bo tam mnie wyleczą". Szokujące wyznanie