Dobre wiadomości dla gminy Drezdenko

i

Autor: Katarzyna Kozińska/lubuskie.pl

Potężne pieniądze z UE dla gminy w Lubuskiem! Co powstanie dzięki nim?

2023-01-13 15:03

Dwie wioski: Marzenin i Karwin otrzymają od gminy Drezdenko i województwa lubuskiego kolejno: jeden kilometr nowej drogi oraz dobrej jakości wodę z wodociągu. Więcej w poniższym artykule.

Unijne dofinansowanie w gminie Drezdenko. Ile wyniosło?

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich pomógł w doprowadzeniu wodociągu dla mieszkańców Karwina. Nie udałoby się, gdyby nie zastrzyk unijnych pieniędzy. - Jak radziliśmy sobie wcześniej? Jak wszyscy – przydomowe studnie, teraz w końcu mamy cywilizację. Chodzi nie tylko o wygodę czerpania wody, ale także o jej jakość – mówi Agnieszka Świątek, sołtys Karwina.

Ile kosztowała inwestycja w gminie Drezdenko?

Budowa sieci wodociągowo-przesyłowej z Drezdenka do Kosina oraz budowa sieci wodociągowej w Karwinie była możliwa dzięki środkom europejskim w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gmina otrzymała na ten cel pomoc w wysokości 996 240 zł, to aż 63,63 proc. poniesionych kosztów.

- Mamy nadzieję, że do 2027 roku z naszego nowego Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego także będziemy wspierać tereny wiejskie. Jest na to przeznaczonych blisko 20 proc. na te tereny. Czyli zdrowa woda dla mieszkańców, dla rolników, którzy hodują zwierzęta. Gratulujemy Pani burmistrz, każde pieniądze, czy to rządowe, czy samorządowe, czy unijne warte są pozyskania, bo chodzi o komfort życia Lubuszan – podkreśla wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Gmina Drezdenko zmodernizowała drogę dojazdową do gruntów rolnych w Marzeninie na długości 856 metrów. Wzdłuż trasy znajdują się użytki rolne, a także zabudowa mieszkalna, zabudowy gospodarcze rolników oraz sala wiejska. Dotacja celowa ze środków budżetu Województwa Lubuskiego przeznaczona na modernizację wspomnianej drogi wyniosła 128 400,00 zł. – Blisko 900 metrowa droga, myślę, że ważna, bo tu jest świetlica, miejsce spotkań dla ludzi, jest to też dodatkowy dojazd do kościoła, szkoły, sklepu, na pola. Chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców – dodaje wicemarszałek Tomczyszyn.

Sonda
Czy jesteś zadowolony/a z iwnestycji w gminie Drezdenko?