Straż Graniczna

i

Autor: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Straż Graniczna

Pościg za cudzoziemcami w Lubuskiem! Straż Graniczna ma pełne ręce roboty!

2023-04-21 14:05

Podczas ostatniej doby funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali 10 cudzoziemców, którzy usiłowali niezgodnie z prawem wjechać na terytorium Niemiec. Razem z nimi zatrzymano Łotysza i Gruzina, którzy pomagali w popełnieniu przestępstwa.

Kolejne zatrzymania cudzoziemców w Lubuskiem

17 kwietnia w godzinach porannych funkcjonariusze Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku podczas działań ukierunkowanych na zwalczanie nielegalnej migracji w rejonie mostu granicznego w Słubicach zatrzymali do kontroli samochód osobowy na łotewskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą pojazdu był 27-letni Łotysz, który miał przewieźć przez polsko-niemiecką granicę 5 obywateli Somalii. Przeprowadzona wobec Somalijczyków kontrola legalności pobytu wykazała, że nie posiadali oni przy sobie żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski oraz do przekraczania granicy państwowej.

Cudzoziemców zatrzymano za usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec bez wymaganych dokumentów. Obcokrajowcy przyznali się do zarzucanego im czynu i skorzystali z prawa do dobrowolnego poddania się karze. Wszyscy Somalijczycy otrzymali kary 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na rok próby. Z kolei 27-letni Łotysz, został zatrzymany za udzielenie pomocy 5 migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej z Polski do Niemiec. Przyznał się do zarzucanego czynu. Wobec cudzoziemca złożony będzie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

Co grozi pomocnikom?

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami, zatrzymanemu obywatelowi Łotwy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Ponadto w poniedziałek, 17 kwietnia, funkcjonariusze SG ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami wytypowali do kontroli drogowej samochód osobowy na polskich numerach rejestracyjnych. Kierowca wytypowanego pojazdu widząc sygnały do zatrzymania, nagle przyspieszył i z dużą prędkością zaczął oddalać się w kierunku granicznych Słubic. Kierowca nie zważając na bezpieczeństwo innych użytkowników drogi, ignorował sygnały funkcjonariuszy SG do zatrzymania oraz łamiąc liczne przepisy ruchu drogowego przejechał przez obszar miejski Słubic.

Pościg i zatrzymanie w Lubuskiem!

Niebezpieczne zachowanie pirata drogowego zakończyło się dopiero po niemieckiej stronie mostu granicznego, gdzie wspólny polsko-niemiecki patrol funkcjonariuszy zablokował drogę i zatrzymał samochód. Funkcjonariusze przystąpili do legitymowania kierowcy pojazdu oraz 5 pasażerów. Jak się okazało, kierowca 27-letni Gruzin miał powody do ucieczki przed funkcjonariuszami SG, ponieważ udzielał pomocy 5 Afgańczykom w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej. Obywatel Gruzji został zatrzymany za przemyt osób, natomiast Afgańczycy będą odpowiadać za nielegalny wjazd i pobyt na terytorium Niemiec. W chwili obecnej wszyscy pozostają w dyspozycji niemieckiej policji.

Straż Graniczna szkoli się z wykorzystania tarcz ochronnych
Sonda
Pochwalasz skuteczną akcję straży granicznej?