Polsko-hiszpański gang przemycający narkotyki rozbity! 20 osób zatrzymanych [GALERIA]

2023-06-01 12:13

CBŚP, przy wsparciu Guardia Civil, Policia Nacional, Europolu i polskich kontrterrorystów, rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, która przemycała środki odurzające i substancje psychotropowe z Hiszpanii przez Niderlandy i Niemcy aż do Polski. W sprawie zatrzymano 20 osób i zabezpieczono fałszywe dokumenty, pieniądze oraz biżuterię. Zobacz zdjęcia z tek akcji!

Nielegalne substancje przewozili w ciężarówkach z owocami i warzywami

Jak ustalili funkcjonariusze wspólnie z prokuratorami, zorganizowana grupa przestępcza od kilku lat działała na terenie województwa lubuskiego. Gang zajmował się przewozem środków odurzających i substancji psychotropowych na szeroką skalę. Trasa ich przemytu prowadziła z Hiszpanii do Polski, przez Niderlandy i Niemcy.

Aby zakamuflować swoje działania członkowie gangu działali pod przykrywką firmy przewożącej owoce i warzywa. To właśnie w naczepach ciężarówek typu chłodnia ukrywali m.in. marihuanę, haszysz czy kokainę.

Jak wskazują ustalenia funkcjonariuszy członkowie gangu mieli też powiązania ze środowiskami pseudokibiców różnych klubów sportowych. To dlatego ujawniono przy nich również nielegalną broń palną, którą kupili najprawdopodobniej w celu ochrony swoich interesów.

W śledztwie jest już ponad 42 podejrzanych. Członków gangu zatrzymano w Polsce i w Hiszpanii

Do pierwszego zatrzymania w tej sprawie doszło jeszcze w 2022 roku, kiedy to funkcjonariusze wytypowali siedmiu mężczyzn, którzy w ciężarówce, wśród ziemniaków przywiezionych z Hiszpanii, przewozili także 158 paczek z marihuaną. Kolejne narkotyki znaleziono też w mieszkaniach podejrzanych.

W ostatnim czasie miało miejsce kolejne potężne uderzenie mundurowych w grupę przestępczą. Policjanci z CBŚP w Gorzowie przeprowadzili akcję, w której brało udział ponad 100 funkcjonariuszy, zarówno z lubuskich jednostek jak i ze Szczecina, Bydgoszczy, Wrocławia i Poznania.

Łącznie w trzech województwach (zachodniopomorskim, lubuskim i pomorskim) zatrzymano 14 osób. Do tego zabezpieczono pieniądze w wysokości 200 tysięcy złotych oraz biżuterię wartą około 450 tysięcy złotych.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie gangu mogli uczestniczyć w przemycie ponad 3 ton marihuany, o czarnorynkowej wartości 150 mln zł.

To nie koniec, bo w sprawie aresztowano też sześć osób na terenie Hiszpanii. Funkcjonariusze Guardia Civil i Policia Nacional zabezpieczyli ponad 530 tys. euro oraz 5 sfałszowanych dokumentów tożsamości. W stosunku do tych zatrzymanych wszczęto już procedurę ekstradycyjną.

Łącznie w śledztwie występuje już 42 podejrzanych, u których policjanci zabezpieczyli m.in. 260 kg marihuany, 5 kg amfetaminy, kokainę, 3 jednostki broni palnej wraz z amunicją, a także ok. 3 mln zł w gotówce w różnej walucie oraz zabezpieczono nieruchomości warte około 1,9 mln zł.

Sonda
Czy miałeś/aś kiedyś styczność z narkotykami?
Zarabiali na prostytucji. Policja rozbiła gang. Znaleziono broń, amunicję i narkotyki.