ZAKUPY

Polacy oszczędzają na zakupach żywności. Z czego rezygnujemy najczęściej?

2023-06-21 14:41

Sytuacja gospodarcza i galopująca inflacja wymuszają na nas szukanie oszczędności wszędzie tam gdzie się da. I to właśnie dlatego podczas zakupów w koszykach Polaków ląduje mniej produktów niż wcześniej. Oczywiście, zrezygnować z chleba byłoby trudno, ale są takie rzeczy, których w obecnych czasach kupujemy mniej. Co to takiego? Sprawdziliśmy!

Polacy oszczędzają i kupują mniej, ale wciąż marnują żywność!

Aż 91% Polaków oszczędza na zakupach żywności – tak wynika z badania przeprowadzonego przez BIG Info Monitor. Jednocześnie aż 46% osób traci około 100 złotych miesięcznie z powodu marnowania żywności!

Trzeba jednak przyznać, że z powodu drożyzny nawyki żywieniowe Polaków nieco się zmieniają, a to może się korzystnie odbić na zdrowiu. Obecnie coraz więcej osób przygotowuje posiłki samodzielnie, zamiast korzystać z gotowców lub dań typu fast food i coraz częściej kupujący zwracają uwagę na jakość i skład produktów. Badania wykazały, że aż 36% mieszkańców stara się gotować tak, by wystarczyło na więcej niż jeden dzień.

Z czego Polacy rezygnują na zakupach?

Jak wskazują wyniki badań, aż 83% badanych zadeklarowało, że aby oszczędzić kupuje mniej.

W rankingu produktów, z których w pierwszej kolejności rezygnują Polacy niepodzielnie króluje… alkohol. Aż 52% respondentów przyznało, że znacznie ograniczyło jego zakup.

Na drugim miejscu znajdują się wspomniane już wcześniej gotowe dania, z których rezygnuje około 47% pytanych mieszkańców, a trzecie miejsce „na podium” zajmują słodycze. Z zakupu różnego rodzaju słodkości rezygnuje ok. 43% osób.

Wysokie ceny mogą się przełożyć na poprawę zdrowia

To co znajdzie się na naszych talerzach ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Im zdrowiej będziemy się odżywiać tym mniej chorób będzie nas dopadać.

Nie da się ukryć, że ograniczenie spożycia alkoholu, gotowych dań i słodyczy pozytywnie wpłynie na stan naszego zdrowia, a nawet na samopoczucie. W końcu nie bez powodu mówi się „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Ważne, aby przy codziennych oszczędnościach nie odmawiać sobie warzywa i owoców, które powinny być podstawowym składnikiem codziennej diety.

Sonda
Czy oszczędzasz na zakupach żywności?
Czy wciąż opłaca się jeździć na zakupy do Niemiec?