Formularz

i

Autor: www.pxhere.com

PIT

PIT 2022. Co jeśli nie złożysz deklaracji podatkowej w terminie?

2023-04-07 11:50

Każda osoba, która osiągnęła przychody podlegające opodatkowaniu musi się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Na złożenie deklaracji PIT jest czas do 2. maja. Ale co w przypadku gdy nie uda się dotrzymać terminu?

Do kiedy i gdzie złożyć PIT 2022? Masz jeszcze czas!

Zeznania podatkowe należy składać w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika. Jest na to czas do 2. maja 2023 roku.

PIT - na jakim formularzu?

Większość z z nas składa formularz podatkowy na druku PIT-37 (w przypadku umów o pracę, o dzieło czy zlecenie) lub też PIT-36. Przedsiębiorcy rozliczają się za pomocą PIT-28, PIT-36:L lub PIT-38.

Na złożenie deklaracji podatkowej mamy czas do 2. maja. To termin określony ustawowo i nieprzekraczalny.

Czy muszę samodzielnie rozliczać PIT czy może to zrobić Urząd Skarbowy?

Obecnie to podatnik decyduje czy przgotuje PIT-37 samodzielnie czy też zleci to zadanie Skarbówce. W tym drugim przypadku deklaracja podatkowa zostaje przygotowana przez Ministerstwo Finansów, a podatnik jedynie sprawdza jej treść.

Można też nie robić praktycznie NIC! Tak jest w przypadku korzystania z usługi Twój e-PIT, która funkcjonuje od 15. lutego 2023 roku. Po zalogowaniu się do systemu dostępna jest deklaracja, którą należy jedynie wysłać do Skarbówki (warto jednak wcześniej sprawdzić poprawność danych).

Specjaliści polecają jednak samodzielne wypełnienie deklaracji lub przynajmniej kontrolę jej treści, ponieważ nie wszystkie dochody mogą być w niej uwzględnione.

Co jeśli nie rozliczysz PIT-u w terminie?

Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Każdy przedsiębiorca musi bowiem samodzielnie wypełnić deklarację i dostarczyć ją do urzędu.

Jeśli osoba rozliczająca się z PIT-37 nie złoży deklaracji to nic się nie stanie, zostanie ona automatycznie rozliczona przez urząd z tą różnicą, że część ulg może nie zostać uwzględniona.

Przedsiębiorco, sprawdź jakie konsekwecje grożą Ci za niezłożenie PIT-u w terminie

Jeśli nie zdążysz rozliczyć PIT-u w wymaganym terminie i zorientowałeś się po paru dniach od upłynięcia ostatecznej daty to możesz skorzystać z formy tak zwanego "czynnego żalu". Chodzi o to, by zawiadomić urząd o niedopełnieniu tego obowiązku i poprosić o zaniechanie wymierzenia kary. Oczywiście jednocześnie należy złożyć zaległą deklarację i zapłacić należne odsetki.

Warto jednak pamiętać, że z "czynnego żalu" można skorzystać zanim jeszcze Urząd Skarbowy zorientuje się o niedopełnieniu obowiązku i podejmie odpowiednie kroki.

Jeśli od ostatecznego terminu upłynął dłuższy czas, a deklaracja wciąż nie została złożona podatnik musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi, a dokładniej: z odsetkami naliczanymi za brak dotrzymanego terminu.

Sonda
Jak rozliczasz się z podatku?
Wyższy podatek od małpek. Zobacz, jak Polacy wykiwali rząd. Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 174 [WIDEO]