Pistolety Napoleona

i

Autor: fot. @_osenat/www.instagram.com ; Canva Pro

PAMIĄTKI

Pistolety Napoleona sprzedane. Skarb narodowy Francji osiągnął zawrotną kwotę

2024-07-08 8:29

Na aukcji w Fontainebleau pod Paryżem sprzedano dwa pistolety, które swego czasu były własnością cesarza Napoleona I. Pistolety związane są z jego próbą samobójczą, której dopuścił się podczas pierwszej abdykacji w 1814 roku. Te niezwykłe przedmioty, które dzień przed sprzedażą francuski rząd uznał za "skarb narodowy" sprzedane zostały za 1,69 mln euro.

Pistolety Napoleona sprzedane drożej niż zakładano

Domy aukcyjne Osenat i Rossini, które zorganizowały niedzielną aukcję, nie ujawniły informacji o nabywcy. Sprzedawane w cennym drewnianym futerale, inkrustowane złotem i srebrem, z wygrawerowanym wizerunkiem profilu cesarza pistolety były wyceniane na 1,2-1,5 mln euro.

Pistolety nie mogą opuścić Francji. Państwo może spróbować je odkupić

W sobotę francuskie ministerstwo kultury opublikowało zarządzenie zakazujące wywozu pary pistoletów, uważanych za skarb narodowy. Zakaz oznacza odmowę wydania świadectwa eksportowego. W ciągu 30 miesięcy rząd może złożyć ofertę zakupu właścicielowi pistoletów, który ma jednak prawo odmówić – podaje agencja AFP.

Niezależnie od wartości i wieku dobra kultury zakwalifikowane jako skarb narodowy mogą opuścić Francję tylko tymczasowo, z obowiązkiem powrotu” – dodaje agencja.

Przedstawiciel domu aukcyjnego Osenat przyznał, że „klasyfikacja jako skarb narodowy nadaje obiektom niesamowitą wartość”.

Kolekcjonerzy zainteresowani pamiątkami po Napoleonie

Pistolety są związane z próbą samobójczą cesarza Napoleona I w nocy z 12 na 13 kwietnia 1814 roku, po jego pierwszej abdykacji. Po oddaniu władzy Napoleon został zesłany na wyspę Elbę u wybrzeży Włoch, z której uciekł i powrócił do Francji 1 marca 1815 roku. Po przegranej bitwie pod Waterloo został zesłany na Wyspę Św. Heleny na południowym Atlantyku, gdzie zmarł w 1821 roku.

Pamiątki po Napoleonie są niezwykle poszukiwane przez kolekcjonerów – zaznacza AFP. Jeden ze słynnych czarnych kapeluszy bikorn został w listopadzie sprzedany za 1,9 mln euro. Z kolei szpada i pięć sztuk zdobionych pistoletów, które należały do Napoleona, zostały w grudniu 2021 roku sprzedane w USA za 2,9 mln dolarów.

Zobacz też: Euro 2024. Francja - Polska. Najlepsze memy! Polska z rekordem podczas Mistrzostw Europy!

Sonda
Interesujesz się historią?
Film "NAPOLEON" pełen kłamstw?! FAKTY I MITY | To Się Kręci #24