ODKRYCIA

Tajemnice ulicy Spichrzowej w Gorzowie. Odkryto spalone elementy dawnego domu

2024-07-05 14:08

Już pod koniec czerwca roboty na remontowanym odcinku ulicy Spichrzowej w Gorzowie musiały zostać chwilowo wstrzymane z uwagi na odkrycia archeologiczne, jakich tam dokonano. Najpierw znaleziono elementy dawnej zabudowy, a teraz archeolodzy informują o kolejnych reliktach.

Odkrycia archeologiczne na Spichrzowej w Gorzowie

Archeologiczne perełki, na które natrafiono w czasie przebudowy ulicy Spichrzowej, nie są zaskoczeniem dla gorzowskich archeologów. Jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji podejrzewali, że znajdzie się tam wiele drogocennych elementów i przedmiotów z dawnych czasów. Wszystko dlatego, że w średniowieczu była to zamieszkałą część miasta, a w takim wypadku nietrudno o interesujące znaleziska.

Najpierw ujawniono relikty dawnej zabudowy nowożytnej oraz warstwy kulturowe, które wstępnie datowane są na okres pradziejowy średniowieczny i nowożytny. Spod ziemi wydobyto fragmenty ceramiki naczyniowej, odkrywane są także pozostałości osady pradziejowej i późnośredniowiecznego miasta. Teraz, badacze informują o kolejnych odkryciach.

Średniowieczny obiekt mieszkalny odkryty na Spichrzowej

Archeolodzy pracujący na ulicy Spichrzowej z pewnością nie mogą narzekać na nudę. Teraz pod ziemią znaleźli bowiem średniowieczny obiekt mieszkalny oraz fragment monety, które datowane są na XV wiek. Jak przyznają archeolodzy: to pierwszy tak dobrze zachowany obiekt drewniany z tego okresu. Widać tu ściany i konstrukcję budynku, widać też, że dolna część elementów uległa spaleniu. Znalezisko zostanie odpowiednio udokumentowane i sfotografowane, a badacze spodziewają się kolejnych odkryć w tym rejonie.

Przypomnijmy: z uwagi na działania archeologów prace związane z przebudową ulicy Spichrzowej musiały zostać czasowo wstrzymane.

Quiz: Zabytkowe narzędzia z PRL-u i nie tylko! Czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Co to za przedmiot?
Wiertarka lata 70
Pożar Katedry 1.07.2017