Pan Kleka

i

Autor: fot. Bartłomiej Nowosielski/Gorzów FB

GRAFFITI

Pan Kleks w Gorzowie. Powstał nowy, wyjątkowy mural

2024-05-15 10:00

Gorzowskie Filary Sztuki wzbogaciły się o nowy mural. Do grona znanych i lubianych postaci dołączył nie kto inny jak sam Pan Kleks! Oczywiście z twarzą Piotra Fronczewskiego, który wcielił się w tę rolę w pierwszej wersji filmu. Trzeba przyznać, ze grafika robi ogromne wrażenie!

Filary Sztuki w Gorzowie

Filary Sztuki to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Gorzowie. Na filarach zlokalizowanych pod Mostem Lubuskim nad Wartą znajdują się wizerunki znanych i lubianych postaci ze świata filmu, sportu, a nawet z polityki czy z bajek. Graffiti tworzone przez ARTotekę, idealnie odzworowuje przedstawione postaci uwzględniając każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Czasem przedstawione są również w lekko satyryczny sposób.

Obecnie na Filarach Sztuki można podziwiać m.in. Krzysztofa Krawczyka, Błażeja Króla. DonGuralEsko, Roberta Makłowicza, Grażynę Wojciechowską, Krzysztofa Zalewskiego, Darię Zawiałow, Słonia czy Wojtka Sokoła. Postaci jest zresztą dużo więcej, a teraz dołączyła do niego kolejna, niezwykła osobistość.

Piotr Fronczewski jako Pan Kleks na Filarach Sztuki

ARToteka pochwaliła się swoim najnowszym dziełem, które wzbogaciło Filary Sztuki. To wizerunek Piotra Fronczewskiego jako Pana Kleksa - jednej z najbardziej znanych bajkowych postaci w Polsce. To odwzorowanie pierwszej wersji Pana Kleksa, w bajce "Akademia Pana Kleksa" z 1983 roku. Trzeba przyznać, że mural robi duże wrażenie: intensywne czerwono-pomarańczowe barwy dodają charakteru postaci z długą brodą i w okularach, wpatrzonej w dal. Twórcy zadbali o każdy, nawet najmniejszy szczegół!

Przypomnijmy: Kleks, a właściwe Ambroży Kleks to główny (fikcyjny) bohater opowieści Jana Brzechwy. To czarodziej, który prowadzi swoją niezwykłą akademię - niezwykłą, bo mogą do niej uczęszczać jedynie chłopcy, których imię zaczyna się na literę "A". To właśnie w tej Akademii postacie z bajek są realne i żyją jak każda normalna istota. W pierwszej wersji adaptacji bajki w rolę Pana Kleksa wcielił się widniejący na gorzowskim muralu Piotr Fronczewski. W drugiej wersji "Akademii Pana Kleksa", która miała premierę w 2023 roku, rolę Pana Kleksa genialnie zagrał Tomasz Kot.

Zobacz też: Nowy mural na Naramowicach. Upamiętnia budowę nowej trasy tramwajowej

Sonda
Podobają Ci się murale na Filarach Sztuki?
Ktoś zniszczył mural na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy