gorzów sadza komin 1

i

Autor: facebook.com/OSP Przytoczna Pożar przewodu kominowego w domu w Goraju.

Straż pożarna

Pali się sadza w kominach. Strażacy apelują o czyszczenie przewodów!

2023-11-29 14:44

Ostatnio doszło do trzech takich zdarzeń na północy Lubuskiego, a w okresie jesienno-zimowym jest ich bardzo dużo. Wydziela się wtedy dwutlenek węgla i może dojść do pożaru, co zagraża życiu lokatorów. Jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji?

W poniedziałek [27.11] zapaliła się sadza w domu jednorodzinnym w Goraju. Strażacy musieli usunąć z pieca rozpalony węgiel i udrożnić komin. Z kolei w weekend [25-26.11] gasili pożar komina w Wysokiej oraz palącą się sadzę w Kłodawie. Gdy są niewielkie przymrozki palimy słabiej- przez co temperatura w piecu jest niższa. Nie dochodzi wtedy do pełnego spalania materiału i to jest bardzo niebezpieczne.

- Wtedy może wydzielać się gaz, a jeśli nie on to osadzająca się sadza może doprowadzić na przykład do mikropęknięć komina, a to z kolei jest zagrożenie dla mieszkańców domu. Należałoby co jakiś czas mocniej przepalić w tym piecu, żeby wypalić wszelkie pozostałości - mówi Bartłomiej Mądry, rzecznik gorzowskich strażaków.

gorzów sadza komin 2

i

Autor: facebook.com/OSP Przytoczna Komin i jego przewody trzeba co jakiś czas sprawdzać.

Według prawa raz w roku musimy zrobić przegląd i co najmniej cztery razy przeprowadzić czyszczenie. Warto zamontować czujkę dymu i czujkę czadu, które zaalarmują nas o zagrożeniu. Wydatek wart jest każdego zdrowia i życia. 

Pożar kamienicy w Zielonej Górze

Harry Potter QUIZ. Ulica Pokątna. Ile wiesz o magicznych sklepach?

Pytanie 1 z 10
Sklep Madame Malkin zaopatruje czarodziejów w...