Paskudna pogoda zepsuje czerwiec. Burze i ulewy stanowią zagrożenie!

i

Autor: CANVA

POGODA

Ostrzeżenie IMGiW przed burzami z gradem dla województwa lubuskiego

2023-07-28 9:13

Wszystko wskazuje na to, że lubuszanie muszą się przygotować na kolejne załamanie pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o prognozowanych burzach z gradem dla całego województwa. Lepiej odpowiednio się do tego przygotować!

Powtórki z poniedziałkowej (24.07) ulewy raczej nie będzie, ale lepiej uważać i wcześniej odpowiednio przygotować się do pogodowych zmian.

Burze, intensywne opady deszczu, wiatr, a lokalnie nawet grad, mają wystąpić już w piątek (28.07). Ostrzeżenie wydane przez IMGiW obowiązuje od godziny 11:00 do godziny 20:00.

Burze, deszcz i wiatr w lubuskiem

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek opady deszczu mogą sięgnąć nawet 20 mm. Do tego trzeba się przygotować na silny wiatr, który w porywach osiągnie prędkość nawet do 70 km/h. To wszystko oczywiście w towarzystwie intensywnych burz, które będą się przemieszczać w kierunku wschodnim.

Ryzyko pojawienia się niekorzystnych zjawisk pogodowych wynosi aż 80%!

Ostrzeżenie meteorologiczne dla kilku powiatów

W województwie lubuskim ostrzeżenie wydane przez IMGiW obowiązuje dla powiatu gorzowskiego (w tym Gorzowa Wielkopolskiego), strzelecko-drezdeneckiego, międzyrzeckiego, międzychodzkiego, sulęcińskiego, słubickiego, świebodzińskiego, krośnieńskiego, zielonogórskiego, nowosolskiego, żagańskiego i żarskiego.

Podobne anomalie pogodowe prognozowane są także dla województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i części mazowieckiego.

Zabezpiecz się przed burzami i wiatrem!

W trakcie burzy lepiej w miarę możliwości zostać w domu. Warto też zabezpieczyć przedmioty znajdujące się na parapecie, w ogrodzie bądź na tarasie i upewnić się, że drzwi i okna są zamknięte. Dobrze jest też odłączyć od prądu wszelki sprzęt domowy.

Jeśli burza złapie kogoś kto znajduje się w wodzie - natychmiast należy ją opuścić, a przypadku wycieczki w górach - trzeba jak najszybciej zejść ze szczytu.

Ostrzeżenia przed burzą

i

Autor: www.gov.pl
Sonda
Boisz się burzy?
Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia