Omar Sy

i

Autor: Harald Krichel / www.commons.wikimedia.org

AKTORZY

Omar Sy: Od komika do gwiazdy kina - droga do kariery. Aktor był popularniejszy od Zinedine'a Zidan'a!

2023-11-08 11:50

Omar Sy to jeden z najwybitniejszych współcześnie francuskich aktorów, producentów filmowych i scenarzystów. Zasłynął w dramacie komediowym "Nietykalni" i od tamtej pory podbija świat kina. Swego czasu we Francji popularnością przebił nawet legendarnego Zinedine'a Zidan'a!

Trudne początki wielkiego aktora

Omar Sy urodził się 20. stycznia 1978 roku w miejscowości Trappes, pod Paryżem. Jego matka pochodziła z Mauretanii, a po przeprowadzce do Francji podjęła pracę jako sprzątaczka. Ojciec, seneglaczyk z plemenia Fulanów, pracował w charakterze robotnika budowlanego.

Omar miał siedmioro rodzeństwa i z uwagi na problemy finansowe rodziny dość szybko rozpoczął pracę. Zrezygnował ze studiów i po ukończeniu liceum zaczął współpracę z Radiem Nova, gdzie pracował jako komik. To właśnie tam poznał swojego pierwszego partnera scenicznego Freda Testota. Omar występował też u boku Jamel'a Debbouze w programie "Le Cinéma de Jamel" emitowanym na kanale Canal+ France.

Pod wpływem Testota Omar rozwinął karierę sceniczną - wspólnie stworzyli szereg skeczy do programów: "Service après-vente des émissions", Omar et Fred: le spectacle" czy "Je ne fais pas mon âge". Od tamtej pory Omar Sy stał się uwielbiany przez francuską publiczność.

Kariera filmowa Omara Sy

Niewątpliwie największy sukces przyniosła Omarowi rola Drissa w filmie pt. "Nietykalni". Produkcja, która wyszła w 2011 roku przyciągnęła przed ekrany miliony widzów. Jak przyznał po latach aktor: jego udział w filmie to zasługa reżyserów, z którymi pracował wcześniej przy innych, mniejszych produkcjach. Olivier Nakache i Éric Toledano od początku wierzyli w sukces Omara i to z myślą o nim stworzyli sceniariusz "Nietykalnych". Za tę rolę Omar Sy otrzymał nawet nagrodę Cezarego dla najlepszego aktora.

W 2012 roku znalazł się w zestawieniu "50 najbardziej popularnych osobowości Francji" plasując się tam... na drugim miejscu! Tuż przed nim był jedynie Yannick Noah, tenisista i muzyk reaggae, a za nim takie osobowości jak chociażby Zinedine Zidane czy Francois Holland. W czerwcu Omar Sy 2014 znalazł się na okładce francuskiej edycji „Vanity Fair".

To nie koniec. W 2013 aktor zagrał w filmie "Nieobliczalni", a rok później w "X-Men: Przyszłość która nadejdzie". Pojawił się też w takich produkcjach jak: "Jurrasic World", "Chocolat", "Jutro będziemy szczęśliwi", "Inferno", "Gliniarz z Belleville", "Yao" oraz "Zew Krwi". Furorę zrobił też w 2021 roku obejmując główną rolę w głośnym serialu Netflixa pt. "Lupin".

Niegdyś wystąpił w tej popularnej reklamie. Teraz jest wielką gwiazdą!

Sonda
Widziałeś/aś film "Nietykalni"?
"Harry Potter". Fred i George Weasley po latach. Tak dziś wyglądają rudowłosi żartownisie z kultowej serii filmów: James i Oliver Phelps