Mieszkania Gorzów

i

Autor: M.Pa

GOSPODARKA

Ogromne kaucje za wynajem mieszkania w Gorzowie. To już przesada?

2023-08-06 12:56

Z uwagi na obecną sytuację gospodarczą coraz więcej osób rezygnuje z kupna własnego lokum i decyduje się na wynajem. Niestety, obecnie ceny wynajmu nie są niskie, a do tego na start dochodzi kaucja, której właściciele wymagają praktycznie zawsze. I tu pojawiają się kolejne schody, bo wysokość tej kaucji to czasami nawet trzykrotność miesięcznej opłaty za wynajem! A nie każdego na to stać...

Rosnąca inflacja, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie sprawia, że ceny drastycznie poszybowały w górę. Dotyczy to zarówno produktów żywnościowych, bieżących opłat czy chociażby nieruchomości. Dlatego w tej chwili kupno mieszkania nie jest prostą sprawą - lokale są bardzo drogie, a do tego dochodzą problemy z uzyskaniem kredytu i niepewność co do wysokości przyszłych rat. Stąd też wiele osób decyduje się na wynajem.

Ceny za wynajem zwalają z nóg

Już samo wynajęcie mieszkania jest kosztowną sprawą. Za kawalerkę w Gorzowie miesięcznie trzeba zapłacić od 1600 zł w górę plus opłaty. Mieszkanie dwupokojowe trudno będzie znaleźć taniej niż za 2 000 zł za miesiąc (+opłaty), a trzypokojowe lokum to koszt rzędu co najmniej 2500 zł miesięcznie.

Jakby tego było mało, na początek właściciele mieszkań praktycznie zawsze wymagają kaucji. To swego rodzaju zabezpieczenie - po zakończeniu okresu wynajmu, jeśli mieszkanie nie zostało zniszczone, kaucja jest zwracana. W przeciwnym razie, gdy właściciel zauważy znaczące naruszenie stanu lokalu, może tę kaucję zatrzymać.

Ogromne kaucje za wynajem mieszkania w Gorzowie

O wysokości kaucji każdorazowo decyduje właściciel nieruchomości. Zazwyczaj wynosi ona tyle ile miesięczny czynsz. Ale nie zawsze. Gorzowianie zwracają uwagę, że stawki są coraz większe i czasami dochodzą nawet do... 6 tysięcy złotych! Z taką sytuacją spotkała się jedna z mieszkanek miasta, która chciała wynająć lokal na Manhattanie.

To co usłyszałam zwaliło mnie z nóg. Już sam czynsz na poziomie 3 tysięcy złotych jest bardzo wysoki, a do tego 6 tysięcy złotych kacuji? Nie stać mnie na to. I gdzie mam żyć?" pyta załamana gorzowianka.

Oczywiście nie wszędzie kaucje są aż tak wysokie. Jak sprawdziliśmy na portalach ogłoszeniowych w tym momencie średnia wysokość kaucji za wynajem mieszkania w Gorzowie wynosi około 3 tysięcy złotych. Trzeba przyznać, że taka kwota na początek, plus do tego miesięczna opłata, mogą być dla wielu osób sporym wyzwaniem.

Sonda
Wynajmujesz mieszkanie czy mieszkasz "na swoim"?
Roxie Węgiel kupiła mieszkanie. Będzie nawiedzać lokatorów?