Dziecko na basenie

i

Autor: www.pxhere.com

Od jakiego wieku można pójść z dzieckiem na basen? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

2023-08-09 11:45

Basen to popularna rozrywka wśród małych i dużych, która niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych, a do tego jest przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Niewątpliwe, pływanie to cenna umiejętność, którą dobrze jest nabyć już w dzieciństwie. W takim wypadku pojawia się jednak pytanie: od jakiego wieku można zabrać dziecko na basen? Czy wyjście na pływalnie z noworodkiem to dobry pomysł? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Korzyści zdrowotnych związanych z pływaniem jest naprawdę wiele. Częste korzystanie z basenu wspomaga układ oddechowy, wzmacnia mięśnie (szczególnie ramion, brzucha i pośladków), poprawia kondycję, wspomaga spalanie tluszczu, pobudza ukłąd krążenia, a nawet wpływa pozytywnie na nastrój. A to tylko część zalet! Dlatego pewne jest, że warto pływać! Ale od kiedy?

W jakim wieku zabrać dziecko na basen?

Wyjście na basen z dzieckiem zależy od kilku czynników, takich jak zdrowie dziecka, gotowość fizyczna i emocjonalna, a także regulacje obowiązujące na wybranym basenie.

Naukę pływania dobrze jest zacząć jak najwcześniej, ale większość ekspertów ds. zdrowia i bezpieczeństwa zaleca, aby dzieci były przynajmniej czterokrotnie zaszczepione przeciwko rotawirusom przed rozpoczęciem korzystania z basenów. To z kolei zazwyczaj ma miejsce, gdy maluch ma około 6 miesięcy.

Warunkiem pójścia z dzieckiem na basen jest to, by samo trzymało już główkę (co również następuje około 6 miesiąca). Zdarza się jednak, że szkoły pływania oferują zajęcia już dla trzymiesięcznych maluchów - w takim wypadku warto jednak zapytać o radę lekarza prowadzącego lub położną, którzy doradzą czy dziecka jest już gotowe do takiej aktywności czy też nie.

Ile czasu można spędzić na basenie z dzieckiem?

Oswajanie niemowlęcia z wodą powinno się odbywać spokojnie i stopniowo. Na początek, za pierwszym wyjściem na pływalnię warto wchodzić z dzieckiem do wody po kilka razy na zaledwie kilka minut. Specjaliści zalecają, by dzieci do ukończenia pierwszego roku życia spędzały w wodzie basenowej maksymalnie pól godziny.

Koniecznie po wyjściu z wody należy wziąć dziecko pod prysznic, by opłukać je z chloru znajdującego się w wodzie kąpielowej.

Co zabrać na basen z dzieckiem?

Dorosłym do pójścia na basen wystarczy strój kąpielowy, ręcznik, klapki i czasami google. W przypadku dzieci wyprawka powinna być nieco bardziej bogata.

Oczywiście strój kąpielowy dla dziewczynek i majteczki dla chłopców to podstawa. Dzieci nie powinny korzystać z basenu nago. Do tego klapki.

Ponadto ręcznik, najlepiej taki z kapturem, dzięki któremu uda się od razu okryć główkę maluszka i uniknąć zmarznięcia.

W przypadku małych dzieci konieczne będą też specjalne pieluchomajtki do pływania, które sprawią, że to co znajdzie się w pieluszce nie wydostanie się na zewnątrz. Dla nieco starszych przyda się natomiast czepek oraz okulary do pływania.

Niewątpliwie przygodę na basenie ułatwią różnego rodzaju koła, deski do pływania oraz dmuchane rękawki, które w początkowym etapie oswajania się z wodą zapewnią dziecku większe poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Pomocna może też być kamizelka do pływania. Można także zainwestować np. w maskę do pływania z rurką.

Sonda
Czy chodzisz regularnie na basen?
Baseny ratują przed upałem. Warszawiacy ruszyli na pływalnie