Były prezes Stali Gorzów, Ireneusz Maciej Zmora

i

Autor: Kadr: Telewizja Gorzów / youtube.com/@TelewizjaGorzowteletop

ŻUŻEL

Nowy system rozgrywek żużlowym w Polsce. Były prezes Stali Gorzów ocenił zmiany

2023-11-23 15:18

Od 2025 roku w dwóch, polskich ligach żużlowych dojdzie do ważnych zmian. Między innymi wrócą czterozespołowe play-offy, ale to nie wszystko. Jak te zmiany ocenia były prezes Stali Gorzów, Ireneusz Maciej Zmora?

Przypomnijmy, że od 2025 roku polskie rozgrywki zmienią nazwę. Co prawda PGE Ekstraliga, czyli najwyższa klasa rozgrywkowa pozostanie bez zmian, tak 1. liga żużlowa zmieniła nazwe na Speedway 2. Ekstraliga.

Dodatkowo od 2025 roku w życie wejdzie transfer medyczny oraz zastępstwo zawodnika za dwóch najlepszych w fazie zasadniczej i za trzech w play-offach. Oprócz tego także od sezonu 2025 wracają czterozespołowe play-offy, a tabela będzie podzielona na dwie części. Zespoły od 5 do 8 miejsca powalczą o utrzymanie i nie będą kończyć sezonu w wakacje, jak to było w przeszłości. Do tego powracają baraże.

Tłumy przywitały nowego zawodnika Stali Gorzów. Co powiedział prezes klubu?

Jestem mile zaskoczony. Zostały spełnione wszystkie moje wcześniejsze postulaty. Uważam, że podział rozgrywek na play-offy i play-outy zwane play-downem jest właściwym podziałem, czyli cztery drużyny z górnej części tabeli walczą o mistrzostwo, a cztery dolne o utrzymanie. Wprowadzono również, wzorem szwedzkiej federacji, że pierwszy i piąty zespół wybiera sobie rywala w kolejnej fazie. Jest to jakiś handicap, a nie jak było do tej pary – powiedział Ireneusz Maciej Zmora w Telewizji Gorzów.

Wracają baraże i to jest też dobra informacja. Zmiana systemu zamyka możliwość powiększenia ligi do 10 zespołów. To spowodowałoby, że bylibyśmy zmuszeni do zrezygnowana z trzeciego poziomu rozgrywek i wtedy mielibyśmy drużyny, które marzą o klubie żużlowym, jak Świętochłowice, czy Kraków, które muszą mierzyć się z drużynami, które by walczyły do ekstraligi żużlowej. To byłaby olbrzymia dysproporcja, która negatywnie wpływałaby na drugi poziom rozgrywek. Uważam, że obecny system, z trzema poziomami rozgrywek jest bardziej zasadny – skomentował były sternik "żółto-niebieskich".

Żużel. Grand Prix Polski w Gorzowie
Sonda
Czy jesteś zadowolony/a ze zmian, jakie wejdą w życie od sezonui 2025 w polskich ligach żużlowych?