Bolerioza, strach, zdjęcie poglądowe

i

Autor: Wikipedia, Wikimedia Commons / pixabay.com

INFEKCJA

Niemal 5 tysięcy osób zainfekowanych boreliozą. Jak radzić sobie z kleszczami?

2023-06-09 12:35

W Polsce od 1 stycznia do 31 maja zanotowano 4988 przypadków boreliozy, infekcji przenoszonej przez kleszcze, według najnowszego raportu opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. W porównaniu z poprzednim rokiem, w tym samym okresie liczba przypadków wynosiła 2613.

Jak rozpoznać boleriozę?

Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, jest spowodowana przez krętki z rodzaju Borrelia. W początkowej fazie większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, który ma przejaśnienie w środku. Do zmian skórnych czasami towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak gorączka lub stan podgorączkowy, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. W późniejszych stadiach boreliozy u dorosłych mogą wystąpić objawy, takie jak zanikowe zapalenie skóry kończyn. Wraz z tymi zmianami mogą pojawić się zapalenie stawów oraz zmiany neurologiczne.

Kleszcze przede wszystkim występują w lasach liściastych i mieszanych, na terenach trawiastych, w gęstych zaroślach, wśród paproci, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zielonymi.

Co zrobić po wkłuciu kleszcza?

W przypadku wkłucia się kleszcza, ważne jest jak najszybsze usunięcie go z ciała. Nie należy smarować kleszcza tłuszczem, benzyną ani próbować go wykręcać czy wyciskać. Zamiast tego, należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą tuż przy skórze i wyciągnąć go równolegle do powierzchni skóry. Alternatywnie, można również skorzystać z miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które są dostępne w aptekach. Po usunięciu kleszcza, miejsce ukłucia należy dokładnie zdezynfekować. Warto zauważyć, że nie wszyscy kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić inne bakterie i wirusy, w tym kleszczowe zapalenie mózgu.

Ministerstwo Zdrowia niedawno poinformowało w odpowiedzi na pytania PAP, że obecnie nie są prowadzone prace mające na celu umożliwienie lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej wystawiania skierowań na refundowane badania w kierunku boreliozy. Aktualnie dostęp do pakietu badań w celu diagnozowania przeciwciał boreliozy dla każdego ubezpieczonego jest możliwy tylko na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza specjalistę ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Tajemnicza choroba Krzysztofa Śmiszka. Chodzi o kulach
Sonda
Używasz naturalnych preparatów do ochrony przed kleszczami?
Listen on Spreaker.