Wiśnie - zdjęcie poglądowe

i

Autor: congerdesign / CC0 / pixabay.com

owoce

Niebawem ten owoc przejmie stery na polskim rynku. Truskawki odejdą w zapomnienie?

2024-05-22 14:18

Truskawki niebawem będą daleko w tyle. Za chwilę początek sezonu na kolejny polski owoc, który z pewnością będzie bardzo drogi w przeliczeniu na kilogram, ale za to smak będzie wybitny!

Wiśnie, bo o nich mowa, to jedna z najbardziej powszechnych owoców rosnących w naszym kraju. Można z nich stworzyć naprawdę mnóstwo dań, czy też przetworów. Polacy sięgają po nie dosyć często ze względu na wiele składników odżywczych, które w sobie mają.

Dlaczego warto jeść wiśnie?

Wiśnie obfitują w polifenole, które są dużą grupą związków roślinnych wspierających walkę z uszkodzeniami komórek, redukujących stan zapalny i promujących ogólne zdrowie. Diety bogate w polifenole mogą chronić przed wieloma chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, cukrzyca, upadek umysłowy oraz niektóre rodzaje raka.

Wiśnie zawierają również karotenoidy, takie jak beta-karoten, oraz witaminę C, które mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Badania pokazują, że spożywanie wiśni skutecznie redukuje stan zapalny i markery stresu oksydacyjnego, co jest związane z przyspieszonym starzeniem się oraz wieloma chorobami przewlekłymi.

Tak prezentują się ceny truskawek na Ryneczku Jerzego w Gorzowie w 2024 roku

W wiśniach jest wysokie stężenie fitochemikaliów, w tym melatoniny, która jest znana z regulowania cyklu snu. Według badań, m.in. opublikowanych w Journal of Medical Food, cierpki sok wiśniowy może poprawić jakość i czas snu oraz być korzystny dla osób z zaburzeniami snu i bezsennością. Wiśnie są uważane za zdrowszą alternatywę dla suplementów diety.

Ile będą kosztować wiśnie w 2024 roku?

To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu Polaków. Na tę chwilę nie znamy ceny za kilogram. Sugerując się jednak zeszłorocznymi kwotami, to w tym roku mogą oscylować w granicach 7-10 zł za kilogram.

Wiśnia na Jasnych Błoniach znów zaskoczyła mieszkańców. Drzewo obsypało się kwiatami
Sonda
Lubisz jeść wiśnie?